Önce İnsan Sonra Haber

İngiltere, ABD'nin suç ortağı

Zarif, 'ABD’nin önerisini kabul etmezsem iki hafta içinde yaptırım listesine alınacağım söylendi, kabul etmedim ve yaptırım listesine alındım' dedi.

Dünya 6 Ağustos 2019 Salı / 6 ay önce
İngiltere, ABD'nin suç ortağı

Ekleyen: Kozmiktürk

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif,  geçen ay Birleşmiş Milletler (BM) toplantısı için gittiği New York’ta Başkan Trump’la görüşmek için Beyaz Saray’a davet edildiğini doğruladı.

Tahran’da yabancı ve yerli gazetecilerin katıldığı basın toplantısında konuşan Zarif, “ABD’nin önerisini kabul etmezsem iki hafta içinde yaptırım listesine alınacağım söylendi, kabul etmedim ve yaptırım listesine alındım” diye konuştu.

Amerikan New Yorker dergisi, Zarif’in 15 Temmuz’da New York ziyareti sırasında Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul tarafından Trump’la görüşmek için Beyaz Saray'a davet edildiği öne sürmüştü.  Zarif, 31 Temmuz’da, ABD Hazine Bakanlığı’nca yaptırım kapsamına alınmıştı.

Washington yönetimini, İran’a önerdiği müzakere konusunda ‘yalan’ konuşmakla suçlayan Zarif, “İran lideri ve dışişleri bakanını yaptırım listesine alan ABD, kiminle müzakerede bulunacak?“ diye sordu.

ABD’nin Hürmüz Boğazı’nda güvenliğin sağlanması için ortak askeri güç oluşturma önerisi değerlendiren Zarif, “Basra Körfezi’ndeki yangının çıkmasından sorumlu olan ABD, itfaiyeci olamaz” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin geçen ay Cebelitarık Boğazı’nda İran petrol tankerine el koymasını ‘korsanlık’ olarak yorumlayan Zarif, “İngiltere, İran’a karşı ABD’nin uyguladığı baskı ve yaptırımlar konusunda, Beyaz Saray’ın ortağı gibi hareket ediyor” suçlamasında bulundu.

DHA

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ingiltereabdsuçortağıyaptırımbm