Önce İnsan Sonra Haber

Macron'a kızdı: Hakaret edici ve çirkin

Trump: NATO, çok önemli bir amaca hizmet ediyor. NATO’ya en çok Fransa’nın ihtiyacı var.

Dünya 3 Aralık 2019 Salı / 7 ay önce
Macron'a kızdı: Hakaret edici ve çirkin

Ekleyen: Kozmiktürk

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, “NATO ile ilgili sözlerimin arkasındayım. Güçlü bir NATO’dan yanayım” ifadelerini kullandı.

Daha önceki açıklamalarında NATO'yu günümüz koşullarına uyum sağlayamadığı gerkeçesiyle eleştiren Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklamasını hedef aldı. Trump, Macron'un bu sözlerini “hakaret edici ve çirkin” olarak değerlendirdi.

NATO 70’inci Yıl Zirvesi için İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Trump ve Macron ortak basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti’ açıklamasını sorması üzerine Macron, “NATO ile ilgili sözlerimin arkasındayım. Güçlü bir NATO’dan yanayım” diye cevap verdi. ABD Başkanı Trump ise, Macron’un bu açıklamalarından sonra söz alarak, “NATO, çok önemli bir amaca hizmet ediyor. NATO’ya en çok Fransa’nın ihtiyacı var. Bu tarz açıklamalar çok tehlikeli” ifadelerini kullandı.

“İKİ ŞEYİ NETLEŞTİRMEK ZORUNDAYIZ”

Konuşmasının büyük bir bölümünü Türkiye’ye ayıran Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki şeyi netleştirmek zorunda olduğunu ifade ederek S-400’ler ve YPG konusunu gündeme getirdi. DHA'nın aktardığına göre hem NATO ülkesi olup hem de S-400 almanın ikilem yarattığını vurgulayan Macron, “Türkiye’den netlik istiyorum. Hem NATO ülkesi olup hem S-400 almak nasıl mümkün olabiliyor? ABD Patriot vermediyse Türkiye Avrupa’nın NATO uyumlu füze sistemlerini de alabilirdi. Ancak Türkiye Rusya’yı seçti” dedi. Türkiye’nin YPG’nin terör örgütü olarak kabul edilmesi konusunda Avrupa’ya baskı yaptığını iddia eden Macron, “YPG terör örgütü olarak kabul edilmezse NATO Zirvesi’nden çıkacak bildirgeleri tanımayacaklarını ifade ediyorlar. YPG, terör örgütü olarak tanınsın istiyorlar. Türkiye hem bu konuyu hem de S-400 konusunu açıklığa kavuşturmalı” dedi.

HAKARET EDİCİ, ÇİRKİN

Öte yandan VOA'nın haberine göre NATO zirvesi için gittiği Londra’da açıklamalarda bulunan Başkan Donald Trump, Türkiye’den övgüyle bahsetti. Trump, 'Türkiye daha iyi, daha destekleyeci olamazdı' dedi.

Başkan Donald Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşme sırasında Türkiye'ye değindi.

Türkiye’nin daha önce Amerikan silahları almak istediğini ama Obama’nın bunu engellediğini ve Türkiye’nin Rusya’dan silah aldığını kaydetti.

Trump, Türkiye'nin Rus hava savunma sistemi S-400 alımıyla ilgili soruya ise Ankara'nın eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimi döneminde Patriot almak istediğini ancak bu talebin reddedildiğini hatırlattı. Trump, Türkiye'yle S-400 konusundaki görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

Türkiye'nin IŞİD lideri Bağdadi'nin öldürüldüğü operasyonda çok yardımcı olduğunu belirten Trump, Türk askerinin kontrolundaki alan üzerinden uçtuk, nereye gittiğimizi biliyorlardı. Çok destekleyici oldular" dedi.

Daha önceki açıklamalarında NATO'yu günümüz koşullarına uyum sağlayamadığı gerkeçesiyle eleştiren Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklamasını hedef aldı. Trump, Macron'un bu sözlerini “hakaret edici ve çirkin” olarak değerlendirdi.

Trump, Türkiye'nin NATO'da kalıp kalmayacağıyla ilgili bir soruya ise “Bu konu müttefikler arasında tartışılmalı. Türkiye’yi seviyorum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la iyi anlaşıyoruz. O NATO’nun çok iyi bir üyesi ya da öyle olacak” yanıtını verdi..

Trump, Türkiye'nin Macron'un açıklamasından rahatsız olduğunu söyledi. "Bu büyük bir açıklamaydı" diyen Trump bunun Cumhurbaşkanı'nı (Erdoğan) çok rahatsız ettiğini sanıyorum ve bundan mutlu olduğunu da sanmıyorum. Başka birçok kişi de bu şekilde düşünüyor" dedi.

Trump konuşmasında ayrıca NATO’yu savunma harcamalarına yeterli kaynağı ayırmamakla ve ABD’nin ticaret çıkarlarını korumamakla suçladı ve NATO’nun her iki konuda da kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini kaydetti.

trumpmacronnato