Önce İnsan Sonra Haber

Sırp Liderden Bosna-Hersek tehdidi

25 yılı aşkın süredir, ABD Bosna Hersek'in güçlü bir müttefikidir.

Dünya 22 Şubat 2020 Cumartesi / 5 ay önce
Sırp Liderden Bosna-Hersek tehdidi

Ekleyen: Kozmiktürk

Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti Devlet Başkanı Milorad Dodik, Bosnalı Sırp liderlerle bir araya geldi.

Referandum düzenlenerek Bosna Hersek’e bağlı bulunan Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsız olması gerektiğini ifade eden Dodik, “Ben kimseyi tehdit etmiyorum. Sadece haklarımızı savunuyoruz. Kimse bize çözüm önerisi sunma hakkına sahip değil. Buna Amerika Birleşik Devletleri de (ABD) dahil. Bosnalı Sırplar kendi geleceklerine kendi karar vermelidir” dedi.

Euronews’te yer alan habere göre, Rusya yanlısı Sırp lider Dodik, söz konusu arazi hakkındaki kararını değiştirmesi için Anayasa Mahkemesi'ne 60 gün süre verdiğini açıklamış, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Sırbistan'a katılabileceği sinyalini vermişti.

Bosna Hersek'teki üç yapılı yönetim şeklinin liderlerinden biri olan Sırp siyasi Milorad Dodik'in açıklamalarına, Bosna Hersek ABD Büyükelçiliği de cevap verdi. ABD Büyükelçiliği sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Büyükelçimiz Eric Nelson, Dodik ile görüşmesinin ardından Bosna Hersek'in toprak bütünlüğü ve egemenliğinin devam etmesi için tarafların Dayton Antlaşması'na saygı duyulmasından başka bir isteği olmadığının altını çiziyor. 25 yılı aşkın süredir, ABD Bosna Hersek'in güçlü bir müttefikidir. Bu ülkenin barış, refah ve istikrarına her zaman katkı sağlamıştır. Bu hedefleri baltalamak gerçek hayatta da bazı sonuçlar doğuracaktır” ifadeleri kullanıldı.

Sırp Cumhuriyeti Devlet Başkanı Milorad Dodikbosnahersektehdit