Önce İnsan Sonra Haber

Trump'tan askerlerine yılbaşı sürprizi

Amerika Başkanı Trump eşini yanına alarak Irak'a gitti.

Dünya 27 Aralık 2018 Perşembe / 6 ay önce
Trump'tan askerlerine yılbaşı sürprizi

Ekleyen: Kozmiktürk

Başkan Donald Trump, eşi Melania’yla birlikte Irak’a sürpriz bir ziyaret düzenledi. Trump çifti bu ülkede görev yapan Amerikan askerleriyle buluştu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Başkan Trump ve First Lady, Noel gecesi geç saatlerde askerlerimizi ve üst düzey komutanları ziyaret etmek, onlara hizmetlerinden, başarılarından ve fedakarlıklarından dolayı teşekkür etmek ve Noel bayramlarını kutlamak için Irak’a gitti” ifadelerini kullandı.

Trump, ABD Başkanlığı görevi sırasında ilk kez bir savaş bölgesini ziyaret ediyor.

Ziyaret, Trump’ın aniden Suriye’deki Amerikan askerlerini geri çekme kararını açıklayarak hem kendi ulusal güvenlik danışmanlarını hem de uluslararası toplumu sürprize uğratmasının hemen ertesine denk geldi. Bu kararın ardından Savunma Bakanı Jim Mattis ve ABD’nin IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk istifa etmişti.

Trump’ın Irak ziyareti gizlilik içinde yürütüldü. Başkan’ın içinde olduğu Air Force One uçağı Washington’dan gece saatlerinde ayrıldı ve Bağdat’ın batısındaki bir hava üssüne yerel saatle Çarşamba akşamı karanlık çöktükten sonra indi.

Irak’ı 2003 yılındaki işgalinin ardından ABD’nin bu ülkede hala 5 binin üzerinde askeri bulunuyor. Askerler, IŞİD’in hayata kalan militanlarıyla mücadele eden hükümete destek veriyor.

Trump, ABD ordusuna desteği hakkında sıkça konuşmasına karşın, görevinin iki yılı dolmak üzereyken tehlikeli bölgelerde görev yapan Amerikan askerlerini hala ziyaret etmediği gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Trump aslında Noel tatilini Florida’daki özel konutunda geçirmeyi planlıyordu ancak Washington’da hükümetin kısmen kapanması nedeniyle Beyaz Saray’da kalmıştı. Irak ziyaretinin hükümetin kapanacağının belli olmasından sonra mı programa eklendiği net değil.

“Irak’ı Suriye için üs olarak kullanabiliriz”

Bağdat’ın batısındaki El Esad Hava Üssü’nde gazetecilere konuşan Trump, Suriye’den Amerikan askerlerini çekme kararını savundu. Trump, bir çok kişinin de gelişmeleri kendisinin gördüğü gibi görmeye başlayacağı görüşünü dile getirdi.

Trump 2 bin askerin evlerine dönmesi kararını almadan önceki süreçte, danışmanlarına daha önce “Suriye’den çıkalım” dediğini ancak sonrasında kalmaya ikna edildiğini anlattı. Daha sonra komutanlar çekilmek için yeniden ek süre istediğinde bunu kabul etmediğini belirten Başkan Trump, “Bence çok sayıda kişi benim düşünce tarzıma gelecek. Kafalarımızı çalıştırmanın zamanı” ifadesini kullandı.

ABD’nin Irak’taki askerlerini çekme yönünde bir planının olmadığını belirten Trump, “Aslına bakılırsa, Suriye’de birşey yapmak istersek burasını üs olarak kullanabiliriz” dedi.

'Erdoğan da IŞİD'i yenmek istiyor ve bunu yapacak'

Amerika'nın Sesi''nin haberine göre Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la telefon görüşmesine de değindi. Başkan Trump, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bazı çok iyi görüşmelerim oldu, o da onları (IŞİD'i) yenmek istiyor ve bunu yapacak" diye konuştu.

Bölgedeki diğerlerinin de bunu yapacağını ve yükü paylaşacaklarını belirten Trump, "ABD dünyanın polisi olmaya devam edemez. Tüm yükü ABD'nin sırtlaması adil değil" mesajını verdi.

Trump, "Suriye'de Erdoğan IŞİD'i, IŞİD'in kalıntılarını yok etmek istediğini söyledi. Suudi Arabistan da ekonomik kalkınmaya bazı katkılarda bulunacaklarını belirtti. Bu harika" ifadesini kullandı.

Mattis'in yerine kim atanacak?

Trump, istifa eden Mattis’in yerine yeni ismi aday göstermede acele etmeyeceğinin işaretlerini de verdi. Başkan Trump, Mattis’in istifasının resmen geçerli olacağı 1 Ocak’tan itibaren bakanlığı vekaleten yürütecek Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shanahan’ın “uzun süre bu koltukta olabileceğini” söyledi.

Trump’ın Suriye’den çekilme kararı, içeride hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar’ın yanısıra Amerika’nın uluslararası müttefikleri tarafından da ağır eleştirilmişti.

TrumpIrakziyaret