Önce İnsan Sonra Haber

Emeklilerin faturası yüzde 40 indirilsin!

İYİ Partili Ok emeklilerin doğalgaz, elektrik ve su faturalarında yüzde 40 indirim istedi.

Ekonomi 11 Ekim 2018 Perşembe / 8 ay önce
Emeklilerin faturası yüzde 40 indirilsin!

Ekleyen: Kozmiktürk

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok artan fiyatlar yüzünden geçim problemleri katlanan emeklilier için faturalarda indirim içeren teklif verdi.

"Emekliler 12 milyonu aşan sayılarıyla ülkemizin en önemli toplumsal gruplarından birini oluşturmaktadır" diyen Ok şu gerekçeleri sıraladı:

"Ücretli çalışan sayısının 18 milyon civarında olduğu düşünülecek olursa emeklilerin ne kadar önemli bir toplumsal grup olduğu görülecektir.

Emeklilik çalışmaya bağlı bir haktır ve çalışma hakkının devamı niteliğindedir. O nedenle emeklilerin sorunları çalışma hayatının sorunlarının en önemli parçalarından biridir. Ömürlerinin en güzel yıllarını çalışarak tüketmiş olan emeklilerin yaşlılıklarını mutlu, huzurlu refah içinde geçirmesi, devletin ve toplumun onlara en temel borcudur.

Ancak 8 milyonu aşkın yaşlılık aylığı alan emekli ve 4 milyon civarındaki hak sahibiyle birlikte emekliler ciddi geçim sıkıntıları yaşamaktadır.

Açlık sınırının 1600 TL’yi geçtiği ülkemizde 2 milyon memur emeklisi açlık ve yoksulluk sınırları arasında sıkışıp kalmıştır. 10 milyon işçi ve Bağ-Kur emeklisi ise açlık sınırı altına itilmiştir. Gerçek hayat pahalılığını yansıtmayan enflasyon yükseldikçe 12 milyon emekli ücreti gün ve gün erimeye devam etmektedir. Yaşamının en verimli dönemini halkına, ülkesine, ailesine hizmet vererek geçiren emeklinin yüzde  %70’i ‘ay başını nasıl getireceğim' endişesi içinde kaderine terk edilip açlığa mahkum edilmişlerdir.

Emeklilerin ödeme sıkıntısı çektikleri en önemli gider ise, hiç kuşkusuz yaşam için vazgeçilmez olan elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçlar. Son bir yılda konutlarda elektriğe %45, doğalgaza %35 zam yapılmıştır. Birçok emekli elektrik, su, gaz faturasını ödeyemediği için, bu hizmetlerden düzenli yararlanamamaktadır. Çünkü ödenemeyen faturalar nedeniyle kesintiler yaşanmaktadır. Öyle ki eksi 10, eksi 20 derece soğukta bile gaz kullanamadığı için gününü battaniye ve yorgan altında geçiren emekli sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Emekliler, devletin vatandaşına sunmak zorunda olduğu elektrik, su, doğalgaz hizmetlerinden en uygun fiyata yararlanmalıdır.

Bu nedenle hazırlanmış olan kanun teklifimiz, emeklilerimizi bir nebze olsun rahatlatmak ve geçinmelerine katkıda bulunmak adına zorunlu masraflarından olan elektrik, su ve doğalgaz faturalarında %40 indirim yaparak, emeklilerimize yaraşır bir hayat sürmelerini hedeflenmektedir."

Emeklilerkanunteklififaturalaryüzde 40indirim