Önce İnsan Sonra Haber

Hamzaçebi uyardı Albayrak yaptı

Albayrak, Kovid-19 nedeniyle vergi süreçlerinde mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için tebliğ hazırladıklarını bildirdi.

Ekonomi 24 Mart 2020 Salı / 10 ay önce
Hamzaçebi uyardı Albayrak yaptı

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi uyardı iktidar uyarıyı dikkate alarak gereğini yerine getirdi.

Salgın nedeniyle çeşitli önlemler hayata geçiriliyor. Bazı başlıklardaki eksiklikler de muhalefet tarafından dile getiriliyor. Hamzaçebi de bu eksende iktidara şu öneride bulunmuştu:

“Gelir Vergisi beyanname verme ve ödeme süreleri 30/04/2020 tarihine kadar uzatılmıştı.

Mart ayında verilecek olan Şubat 2020 dönemi

* SGK E-bildirgesi,

* KDV, Muhtasar ve Damga Vergisi beyannameleri,

* Ba-Bs Bildirim formlarına

ilişkin sürelerin de uzatılmasına ihtiyaç vardır.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Hamzaçebi’nin uyarısını dikkate alarak beklenen açıklamayı yaptı. Albayrak, Kovid-19 nedeniyle vergi süreçlerinde mücbir sebep hükümlerinden faydalanacak mükellefler için tebliğ hazırladıklarını bildirdi.

Albayrak, "Tebliğle mücbir sebep altındaki sektör ve iş kollarını belirledik. Ayrıca 1,9 milyon vatandaşımızı da mücbir sebep hali kapsamına aldık." ifadelerini kullandı.

Beyanname ve ödemelerde erteleme

Bakan Albayrak, 65 yaş sınırı ve kronik rahatsızlığı nedeniyle sokağa çıkamayan mükelleflerin beyanname ve ödemelerinin yasağın sonuna kadar ertelendiğini kaydetti.

Albayrak, "Nisan, mayıs ve haziranda muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemeleri 6'şar ay öteliyoruz. Bu aylar ki beyannameler de verilmeyecek." açıklamasında bulundu.

akifhamzaçebivergibeyannameberatalbayrak