Önce İnsan Sonra Haber

İhaleyi kim, nasıl aldı? Neden gizliyorsunuz?

Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü, 22 Şubat 2021 tarihinde AOÇ sınırları içerisindeki yaklaşık 74 bin metrekare büyüklüğünde birinci derece doğal SİT alanının otopark, rekreasyon ve tarım olarak verilmesine dair ihale yapmıştı.  

Gündem 11 Haziran 2021 Cuma / 3 ay önce
İhaleyi kim, nasıl aldı? Neden gizliyorsunuz?

Ekleyen: Kozmiktürk

Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde bulunan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşında yer alan otopark alanı ile Ankapark’ın yanında bulunan kamusal alan ihalesini kazanan firmanın ismi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından devlet sırrı gibi saklanıyor. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin konuya ilişkin Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “ İhaleyi kazanan firma ile henüz sözleşme imzalanmamıştır” diyerek, firmanın adını açıklamadı.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşında yer alan otopark alanı ile Ankapark’ın yanında bulunan kamusal alan ihalesini kazanan firmayı, Meclis Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesi ile Bakan Pakdemirli’ye sordu.

AOÇ İHALESİNİ KAZANAN FİRMANIN İSMİ SIR GİBİ SAKLANIYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, AOÇ arazisi üzerinde gerçekleşen kiralama ihalesine ilişkin verdiği yanıtta, “Kiralama süresi dolan bahse konu alan, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü’nün Satım ve Kiraya Verme İşlerine Dair Yönetmelik kapsamında açık arttırma usulü ile ihale edilmiştir.  İhaleyi kazanan firma ile henüz sözleşme imzalanmamıştır” diyerek, kazanan firmanın ismini açıklamaması dikkat çekti.  

AOÇ’NİN, 74 BİN METRE KARE ARAZİSİ  İHALEYE ÇIKTI

Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü, 22 Şubat 2021 tarihinde AOÇ sınırları içerisindeki yaklaşık 74 bin metrekare büyüklüğünde birinci derece doğal SİT alanının otopark, rekreasyon ve tarım olarak verilmesine dair ihale yapmıştı.  

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ NE YAPACAĞINI AÇIKLADI

İki ihaleden birisini kazanan Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Anket A.Ş, mülkiyeti AOÇ’ye ait 2 bin 98 metrekare kapalı, 33 bin 284 metrekare açık toplam 35 bin 382 metrekarelik taşınmazın ‘Rekreasyon Alanı’ olarak 10 yıllığına 75 bin TL bedelle kazanırken,  kiralanan alana Atatürk’ün mirasına uygun olarak rekreasyon ve park alanı yapacağını açıklamıştı. Ancak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşısında , otopark yapılması öngörülen alan ile Ankapark’ın yanında ‘tarımsal alan’ için kiraya çıkarılan alanla ilgili ihale sonuçları ile ihaleyi alan firmanın adı bütün girişimlere rağmen açıklanmayınca CHP’li Hakverdi tarafından konu Meclis gündemine taşınmıştı.

HAKVERDİ,” TALAN EDİLEN AOÇ, ARAZİSİNİN YARISINI KAYBETTİ”

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, ANKA Haber Ajansı’ndan Mehtap Belen’e yaptığı açıklamada, AOÇ arazisinin Mustafa Kemal Atatürk tarafından kamusal kullanım şartlı bağışı ile ulusa hediye ve emanet edildiğini vurgulayarak, “Bu bağışa göre Atatürk Orman Çiftliği üzerindeki bütün zirai işletmeler, donanımlarıyla birlikte bir zirai üretim birimi olarak korunması ve işlerliğinin devamı şartı ile hazineye devredilmiştir. Fakat bu bağışın şartlarına uyulmamış, çiftlik önce kanunlarla ardından ise kiralama ve tahsis yöntemleriyle, içinden geçirilen otoyollar ve yapılaşmalarla günden güne erimeye devam etmektedir. Son 19 yılda Atatürk Orman Çiftliği adeta talan edilmek suretiyle arazisinin neredeyse yarısını kaybetmiştir” dedi.

AOÇ ARAZİSİ HAKKINDA YANIT BEKLEYEN O SORULAR

Atatürk’ün emaneti olan AOÇ arazisi üzerinde yapılan ihale sonuçlarının devlet sırrı gibi korunarak, açıklanmamasına tepki gösteren CHP’li Hakverdi, Bakan Pakdemirli’den şu soruların yanıtını istemişti:

1-            22.02.2021 tarihinde Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucuna göre Saray’ın karşısına yapılması öngörülen otopark ihalesini kim ya da kimler hangi şartlarla, kazanmıştır?

2-            22.02.2021 tarihinde yapılan ihale sonucunda tarımsal alan olarak kiralanmak üzere ihaleye çıkarılan Ankapark’ın yanında bulunan alanın ihalesini kim ya da kimler, hangi şartlarla kazanmıştır?

3-            Atatürk Orman Çiftliği Arazisi üzerine Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şartlı mirasına aykırı olarak yapılan ve dava konusu olan kaç yapı, tesis, yol ya da işlem bulunmaktadır? Bu yapılaşmalar hangi yıllarda yapılmıştır? (Ankahaber)

AOÇihalealankim