Önce İnsan Sonra Haber

İmamoğlu CHP’yi ve Kılıçdaroğlu’nu tınmadı!

İmamoğlu her ne kadar “liyakat ve tecrübe” dese de “siyasi ve bunun gibi bir takım unsurlara takılmadık” gibi savunma geliştirse de işlerin dediği gibi olmadığını bilenler biliyor, görmek isteyenler görüyor

Gündem 9 Ağustos 2019 Cuma / 12 ay önce
İmamoğlu CHP’yi ve Kılıçdaroğlu’nu tınmadı!

Ekleyen: Kozmiktürk

HAKAN ŞANLITÜRK yazdı...

Ekrem İmamoğlu ismi tartışılıyor ama asıl bundan sonra fazlaca tartışılacağı kesin.

Öncelikle İmamoğlu’nun hakkını teslim etmek lazım; zira güç bir işi başardı İBB Başkanı oldu. Konjonktür yardım etti, iktidara tepkiyi iyi kanalize etti…

Şimdi İstanbul’un çiçeği burnunda yeni Başkanı için icraat zamanı. Herkesin gözü onda. İcraata başlamak için öncelikle ekibini oluşturması gerekiyordu. O da bunu yaptı, yapıyor. Belediye bürokrasisinin üst düzey noktalarına atamalar önemli ölçüde tamamlandı sayılır.

İmamoğlu, Genel Sekreter Yardımcıları olarak; Şengül Altan Arslan, Yeşim Meltem Şişli, İbrahim Orhan Emir, Mehmet Çakılcıoğlu, Murat Kalkanlı, Murat Yazıcı, Turgut Tuncay Önbilgin’i tercih etti.

Murat Ongun, Ertan Yıldız, Yiğit Oğuz Duman ise Başkan Danışmanları yapıldı.

Belediye şirketlerindeki atamalarda İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri AŞ’nin (İSBAK) başına getirilen Bahaddin Yetkin dikkat çeken isim oldu. Hem Ak Partili geçmişi, hem de düşünce yapısı itibariyle tepki aldı. MÜSİAD Yürütme Kurulu üyeliği, Ak Parti Şanlıurfa Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı, Fakıbaba döneminde Şanlıurfa Belediyesi’nde Bilgi İşlem Müdürlüğü onun geçmişindeki notlar. Cübbeli Ahmet ile İsmailağa eksenli sosyal medya beğenileri de oldukça ilginç.

Şimdi sizi İmamoğlu’nun kazandığı ama iptal edilen ilk seçimden sonra yapılan CHP Parti Meclisi toplantısına götürelim…

O toplantıda Kemal Kılıçdaroğlu, “İBB bürokrasisini ben CHP grubundan göndereceğim. Parti kadroları dikkate alınacak” dedi. Daha ileri giderek İBB’ye Genel Sekreter yapılacak ismi tarif etti. O tarife uyan kişi emekli Sayıştay Denetçisi Seyfullah Turhan’dı.

Kılıçdaroğlu’nun sözleri CHP Parti Meclisi üyelerinde memnuniyet yarattı. Zira kafalarındaki soru işaretleri bir nebze de olsa gitmişti.

Bugüne baktığımızda ortada Kılıçdaroğlu’nun söylemleriyle uyuşmayan bir durum gözlüyoruz. İmamoğlu’nun yaptığı atamaların CHP ile alakası yok gibi. Ekrem İmamoğlu daha ilk dakikada CHP’yi ve Kılıçdaroğlu’nu kenara koymuş. Kimlerle istişare yaparak bu atamalara imza attığını şimdilik bilmiyorum. Ama ortada ciddi bir sıkıntının olduğunu söyleyebilirim.

İmamoğlu, İBB Genel Sekreteri olarak Yavuz Erkut’u seçti. Erkut, SOCAR geçmişi olan biri. Kalyon İnşaat, SOCAR’ın ortaklarından. Kalyon’un iktidarla ilişkileri malum… Erkut düzene uygun biri. Kılıçdaroğlu'nun  seçim öncesi işaret ettiği Seyfullah Turhan ise düzene pek uymayan, hukuk adamı. İmamoğlu tercihini düzene uyan kişiden yapmış...

İmamoğlu her ne kadar “liyakat ve tecrübe” dese de “siyasi ve bunun gibi bir takım unsurlara takılmadık” gibi savunma geliştirse de işlerin dediği gibi olmadığını bilenler biliyor, görmek isteyenler görüyor.

Hatta daha ileri iddialar da konuşuluyor. “İmamoğlu belediye bürokrasisini iktidarla dirsek teması içinde gerçekleştirdi” onlardan biri.

Ankara’da belediye bürokrasisi belirlenirken Mansur Yavaş’tan, İzmir’de Tunç Soyer’den şikayet yok ama İstanbul’da var. Bu bile durumu izah etmeye yetiyor…

ekremimamoğluibbbürokrasisiatamalargenelsekreter