Önce İnsan Sonra Haber

100 yıl kaybedecektik...

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi, Türkiye'yi bir iç savaşa sürükleyecek, Sevr'de yapamadıklarını FETÖ ve avaneleri eliyle yapacaklar, Türkiye egemenlerin oyuncağı olacaktı.

Gündem 15 Temmuz 2019 Pazartesi / 5 ay önce
100 yıl kaybedecektik...

Ekleyen: Kozmiktürk

HAKAN ŞANLITÜRK yazdı...

Kozmiktürk-Özel

‘15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi’nin 3. Yıldönümü…

3 yıl önce o gece uçurumun kenarından döndük. İç savaş, bölünme riski atlatıldı. Neyse ki devlet-millet dayanışmasıyla geçit verilmedi. Darbeye yeltenenler cezalarını buldu…

Türkiye’de ANAP’ın temsil ettiği misyon oldukça önemliydi. ‘4 eğilimi birleştirme’ gibi kısaca özetleniyordu. Bu nedenle ANAP ekolü bambaşkaydı. Bu eğilimleri birleştirme vizyonunun diğer partilerden farkını anlatabilmek için şöyle düşünebilirsiniz:

Bir yanda farklılıklardan nemalanan ve onları oya dönüştürmek için popülist politikalar uygulayanlar, dolayısıyla kutuplaşmayı artıranlar…

Diğer yandaysa, etnisite, mezhep, tarikatler gibi sinir uçları olan ülkede, bunlara bir arada hoşgörü içinde yaşama geleceği sunan ANAP’ın politikaları…

İşte bugün yeniden ANAP’ın temsil ettiği gibi 4 eğilimi birleştiren yola dönüş arzusu dillendiriliyorsa önemsenmelidir. Bölen, kutuplaştıran değil birleştiren siyaset anlayışı Türkiye’nin ihtiyacıdır.

Darbe kalleşliği sonrası Türkiye’ye uluslararası arenada en etkili katkıyı sunanların başında eski Başbakan Mesut Yılmaz gelmişti. Yılmaz, “darbe girişimin iç savaşa neden olması an meselesiydi” ifadesiyle tehlikenin büyüklüğüne işaret etmiş, Amerika’nın girişimdeki duruşunu eleştirerek şöyle demişti:

“Türk halkı 70 yıldır ABD'ye demokrasiye ve laikliğe destek olacak gözüyle baktı. Ve 15 Temmuz'da Türkler ABD'nin desteğine çok ihtiyaç duydu ama ne yazık ki bu desteğin gelmesi çok uzun sürdü. Türk halkını ilk tebrik eden Putin oldu. Bunu söylemekten üzüntü duyuyorum. Çünkü Türkiye'de laik, dindar sol veya sağ görüşlü, kim olursa olsun hepsinin demokrasinin devamına inançları çok sağlamdı. Halk demokrasinin askeri darbelerden daha üstün olduğunu düşünüyor ve sahip çıkıyor.”

Yılmaz, “Türkiye gibi modern bir ülkede böyle bir grup nasıl yapılanmış olabilir? Bunların ana planları neydi, eğer başarılı olsalardı neler olacaktı, Türk halkının dahi ne olduğu konusunda hâlâ kafası karışık. Türkiye'de yaşananlar diğer ülkeleri ve Türkiye-Amerikan ilişkilerini de etkiledi” diye eklemişti.

FETÖ Elebaşı’nın ele geçen kayıtlarda, Mesut Yılmaz için “Bize hiç yardımı olmadı okullara sahip de çıkmadı” dediğini de aktaralım.

Elebaşı, Demirel için, “Alevi şeceresi bozuk generalleri Demirel’e listeler halinde verdik maalesef ‘hocam sen karışma orduya müdahale etme. Sen camide vaaz et’ dedi. Demirel bize hep kötü davrandı, bizde güvendik ve aldandık. Demirel, Büyükanıt ve benzerlerinin ecdadı hepsi de Yahudi’dir” ifadelerini kullanırken Ecevit içinse şu methiyeleri dizmişti:

“Bülent Ecevit Bey, benim yüzünden çok baskı gördü, adam çok arkamda durdu, bu duruşunu hayatıyla ödedi. O benim yanıma gelmek istedi hizmetimize fırtınalı bir dönemde sahip çıktı. MGK’da bizi savundu. Dosyaları masaya vurup oturumunu terk etti. Başka hükümetler olsaydı yapamazdı okullarımızı zamanın en azgındaki ağalarına (asker) karşı müdafaa etti.”

Selçuk Özdağ’ın çarpıcı sözleri

15 Temmuz Darbe Komisyonu Başkanvekili olarak da görev yapan, eski Ak Parti Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ değerli bir isimdir. O gün yaşananları yorumlarken, “FETÖ darbe girişimi başarılı olsaydı Türkiye 100 yıllık birikimini kaybederdi. Türkiye, önündeki 100 yıllık hayallerini suya gömerdi” demişti.

Özdağ’ın devamındaki tespitleri de çarpıcıydı:

“Türkiye demek, masum ve mazlum insanlar demektir. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi, Türkiye'yi bir iç savaşa sürükleyecek, Sevr'de yapamadıklarını FETÖ ve avaneleri eliyle yapacaklar, Türkiye egemenlerin oyuncağı olacaktı. Demokrasi askıya alınacak, bölgesel aktör oluşumuz bitecek, kalkınma hamlelerimiz akamete uğrayacaktı. Devlet yara alacak, millet parçalanacaktı. FETÖ terörünün amacı, toplumu ABD, Batı ülkelerine altın tepside sunmaktı. FETÖ, düne, bugüne ve geleceğe ihanet etmiştir.”

Bugünkü yıldönümünün arifesinde, dün akşam 3 şehit haberi aldık. Bu millet hep öldü, öldü dirildi. Umarım gelecek Türk milletinin de rahat ve refah içinde yaşayacağı günlerle dolu olur…

hakanşanlıtürkmesutyılmazselçuközdağ15temmuz