Önce İnsan Sonra Haber

Ada'da iki halk var zenginlikler de iki halkın

Karahasan: Türkiye bölgenin en güçlü ve en değerli devletidir.

Gündem 8 Haziran 2019 Cumartesi / 12 ay önce
Ada'da iki halk var zenginlikler de iki halkın

Ekleyen: Kozmiktürk

KKTC'de görev yapan cevval gazeteci Sefa Karahasan yazdı...

KIBRIS YORUMU... 

Kıbrıs’ta doğalgaz ile ortaya çıkan durumda ‘diplomasiyi’ iyi yöneten kazanacak. Savaş kimsenin kazanacağı bir seçenek değildir. Türkiye, başta ABD olmak üzere ilgili devletler perde gerisinde yapacağı diplomatik görüşmelerle süreci kendi lehine çevirebilir.

Ankara, bölgeden gelen haber ve bilgileri ‘resmî’ olarak almadan adımlar atmamalı. Son dönemde Türkiye’yi zora sokacak ‘şovenist’ yazılar ve ‘yorumlar’ yapılmaktadır. Varolan anlaşmalar ‘yeni gibi’ ortaya çıkarılınca, ortaya karmaşık bir durum çıkmaktadır.

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün de tekrarladığı gibi, ‘Ada’da Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin haklarını görmezden gelecek bir durum söz konusu olamaz. Ada’da iki halk vardır ve zenginlikler iki halkındır. Sırf öne çıkma adına, provakatif  yazılar yazanlara itibar edilmemeli.

Türkiye bölgenin en değerli ve güçlü devletidir. Rum yönetimi; başta ABD olmak üzere bölge devletleri ile yaşanan gerilimi kendi lehine çevirme adına, provakatif adımlar atmakta ve söylemlerde bulunmaktadır. Bunu bertaraf etmenin yolu hem sahada hem de masada güçlü olmaktan geçer.

Türkiye sondaj gemileriyle sahada güçlüdür. “Türkiye, denizler, Kuzey Kıbrıs” güçlü bir üçlüdür. Bunun masaya da yansıtılması zor değildir. Masadaki güç diplomasi ile olur. Böylece Türkiye, Kıbrıs üzerinden kuşatılmaya set çekmiş olur. Diplomasi bir sanattır. Bunu yapmalıyız.

Sefakarahasankıbrıszenginlikdiplomasi