Önce İnsan Sonra Haber

Bakanların temasından mutabakat umudu çıktı

Türk ve Rus Savunma Bakanları Ankara da buluştu.

Gündem 11 Şubat 2019 Pazartesi / 6 ay önce
Bakanların temasından mutabakat umudu çıktı

Ekleyen: Kozmiktürk

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın davetlisi olarak Ankara'ya geldi. Milli Savunma Bakanlığı, Bakan Akar ile Rus mevkidaşı Şoygu arasında gerçekleşen görüşmeyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Türkiye'ye geldi. Şoygu, Milli Savunma Bakanlığı'nda törenle karşılandı. 

AKAR: RUSYA İLE HER SEVİYEDE TEMASLARIMIZ OLMAKTA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşan Akar, 'dostumuz' dediği Şoygu'yu Ankara'da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Bakan Akar, "Hem bölgedeki barış ve istikrarın temin ve idamesi, ateşkesin sağlanması hem de ülkelerimizin hak ve menfaatlerinin korunup kollanması, güvenliğin sağlanması için Rusya ile her seviyede çeşitli temaslarımız olmakta" dedi.

Moskova'da gerçekleştirilen heyetler arası toplantının devamı olarak konuk heyetin Ankara'ya geldiğini kaydeden Akar, "Bugün yapacağımız görüşmeler bir anlamda 14 Şubat'ta Soçi'de yapılacak başkanlar arası çalışmanın da bir ön hazırlığı olacaktır. Yaptığımız bu çalışmaların çok değerli olduğuna inanıyorum, bölgenin barış ve istikrarına önemli katkılar sağlayacağını değerlendiriyorum. Bunun daha da ötesinde dünya barışına da gerçekten katkı sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.

ŞOYGU: MUTABAKATA VARACAĞIMIZI UMUYORUM

Rusya Savunma Bakanı Şoygu ise gösterdiği ev sahipliği dolayısıyla 'değerli dostum' diye bahsettiği Bakan Akar'a teşekkür etti. Şoygu, "Önemli konuları, özellikle Suriye bağlamındaki konuları burada görüşebileceğimize inanıyorum. Soçi'de devlet başkanlarımızın bir araya geleceği, görüşeceği konuların ön çalışmalarını burada tamamlayacağımıza inanıyorum. Uzmanlarımız 31 Ocak ile 2 Şubat tarihleri arasında Moskova'da ciddi bir çalışma gerçekleştirdi ve kilit konulardaki hususlarda mutabakat sağlamayı başardılar. Özellikle İdlib ve Fırat'ın doğusuyla ilgili konuların üzerinde çalışma yaptılar. Bugün burada yapacağımız çalışma kapsamında ana hatlarıyla başlıca konular üzerinde mutabakata varacağımızı umuyorum" dedi.   

Heyetler arası toplantının ardından sürdürülen görüşmeye MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı.

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Milli Savunma Bakanlığı, Bakan Akar ile Rus mevkidaşı Şoygu arasında gerçekleşen görüşmeyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Akar ve Şoygu'nun, Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde Suriye'deki son durumu değerlendirdiği, 31 Ocak- 2 Şubat 2019 tarihleri arasında Rusya'da yapılan heyetler arası çalışmaları gözden geçirdiği belirtildi. Soçi'de 14 Şubat 2019'da gerçekleştirilecek liderler zirvesine yönelik gerekli koordinasyon çalışmalarının yapıldığı, Astana Mutabakatı taahhütlerine bağlılık ve kararlılığın teyit edildiği vurgulandı. Görüşmenin içeriğine ilişkin şöyle denildi:

"Her türlü provokasyona rağmen barış ve istikrarın sağlanması için İdlib'de istihbarat ve silahlı kuvvetler unsurlarınca sürdürülen iş birliğinin önemi ve devamına vurgu yapılmış, özellikle İdlib'deki Silahtan Arındırılmış Bölge içerisinde emniyetin sağlanmasına yönelik olarak alınabilecek önlemler konusunda görüş alışverişinde bulunulmuş, Münbiç ve Fırat'ın doğusundaki durum ile ilgili olarak, Türkiye'nin PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinden kaynaklanan güvenlik kaygılarının giderilmesi konusunda karşılıklı anlayış birliği içinde olunduğu görülmüş, Suriye'nin siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde terörün her türlüsü ile mücadelede iş birliğinin önemi tekraren vurgulanmıştır."

DHA

Hulusiakarşoygu