Önce İnsan Sonra Haber

FETÖ'nün siyasi ayağı, deli sorular...

Siyasi liderlerin bu açıklamalarının dışında çok sayıda kişi bu hususu tartışmaya açmıştı. Aradan geçen zaman ‘siyasi ayak’ gizeminin çözülmesini sağlamadı.

Gündem 6 Temmuz 2019 Cumartesi / 5 ay önce
FETÖ'nün siyasi ayağı, deli sorular...

Ekleyen: Kozmiktürk

FETÖnün siyasi ayağına balyoz inecek...

HAKAN ŞANLITÜRK yazdı…

Kozmiktürk-Özel

15 Temmuz darbe girişimi derin travmalar yarattı. Aradan geçen zaman diliminde bile kimse o yapının devleti ele geçirecek noktaya ulaşmasına akıl erdiremiyor. İhmali olanlar, bilerek destek sağlayanlar şüphesiz ki FETÖ yapısıyla birlikte asıl sorumlu olanlar…

15 Temmuz sonrası tartışma konularının başında gelenler arasında işin ‘siyasi ayağı’ vardı. Geçen sürede sıcaklığı koruyan bu başlık için maalesef gereğinin yapılmadığını söylemek mümkün.

‘Siyasi ayak’ konusunda Ak Parti ile müttefik hale gelmeden önce sert beyanatlar verenlerin başında MHP Lideri Devlet Bahçeli geliyordu. Bahçeli, “FETÖ’nün siyasi ayağının darmadağın edilmesi artık milli bir seferberlik ruhuyla ele alınmalıdır. Hükümete diyorum ki çaycıyı çorbacıyı bırakın, yılana çıyana bakın. Zahire değil zehre odaklanın. Zarfa değil mazrufa dikkat kesilin. Kapıcıyı, odacıyı, memuru, işçiyi, onu bunu değil, 15 Temmuz’un kurgusunu, saldırı planlamasını yapan sözde akıl ve akil hocalarını yakalayın" şeklinde ağır sözler kullanmıştı.

Bahçeli bir başka konuşmasında da, “15 Temmuz gerçekleşseydi, Başbakan ve Cumhurbaşkanı kim olacaktı?” diye sormuştu. Bahçeli, FETÖ'yle mücadeleyi, ‘Haçlı kafasıyla mücadele’ olarak nitelendirerek “Türk milleti istiklaline kanıyla sahip çıkmıştır. O kanlı gecede yaşananların tekerrür etmemesi bizlerin boynunun borcudur. Milli vicdan, hayasız akını durdurdu. Siyasi ayak hala gizemini korumaktadır” ifadelerini de kullanmıştı. Bahçeli ‘siyasi ayak’ için sıralama da yapmış ve ‘FETÖ’nün 8. ayağı’ vurgusunda bulunmuştu.

Bahçeli’nin bu ifadelerinden vazgeçtiği gibi bir kanaatim yok. Lakin Ak Parti ile yaptığı ittifak çoğu yerde ağzını bağlıyor olabilir. Bahçeli’nin ‘G Günü’nü beklediği aşikar…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise ‘siyasi ayak’ için oldukça sert, “Buradan ilk kez söylüyorum, FETÖ'nün bir numaralı siyasi ayağı, Cumhurbaşkanlığı makamını işgal eden zattır. Bir numaralı siyasi ayağı… Versin mahkemeye ispat edeceğim” cümlelerini kurmuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise ‘siyasi ayak’ merakını, “Mesela bu FETÖ'nün hiç milletvekili yok muydu? Hiç grup başkanvekili, hiç bakanı yok muydu? Hiç genel başkan yardımcısı yok muydu? Hiç başkanlık divanı üyesi yok muydu? Verdiğimiz önerge AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddedildi. FETÖ'nün siyasi ayağının açığa çıkmasını istemiyorlar” sözleriyle gündeme getiriyordu.

Tabi siyasi liderlerin bu açıklamalarının dışında çok sayıda kişi bu hususu tartışmaya açmıştı. Aradan geçen zaman ‘siyasi ayak’ gizeminin çözülmesini sağlamadı.

Peki bu durum sürekli böyle mi kalacaktı?

Dün bir kaynağımla konuştum. Büyük bir iddiayı ortaya attı. Ona göre FETÖ’nün siyasi ayağına operasyon yapılacaktı. Bu işin startının da dün itibariyle verildiğini ekledi. Eğer bu kulis doğruysa ‘yakında siyasi ayağa balyoz inecek’ değerlendirmesini yapmamız yanlış olmaz.

Kaynağım bana bu bilgiyi ilettiğinde aklıma bir dolu soru geldi…

“Acaba yine seçmece mi yapılacak? Muhalefet edenlere mi dokunulacak? Yoksa parmağı olan herkes mi kapsama alanına girecek? Biat edenler kurtulacak, etmeyenler yanacak mı?” diye deli sorular.

Kaynağımla konuştuğumda Ali Babacan hakkında ‘soruşturmaya yer yok’ kararı verilmemişti. Mesela bu bir gösterge olabilir miydi? Babacan biat mı etmişti? Parti işinden caymış olabilir miydi? Yada onu kahraman yapmamak için en uygun yol mu bulunmuştu?

Şüphesiz ‘En iyi ilaç zamandır’ deriz ya ilerleyen vakitlerde bu meraklarımız bir bir ortadan kalkacak.

Eğer FETÖ’nün siyasi ayağına dokunma kararı doğruysa bu bir devlet politikasıdır muhakkak. Devlet de öyle yada böyle kararını yürürlüğe koyar.

Başka türlü devletle oyun olmayacağı nasıl anlaşılabilir ki…

Bakalım neler olacak...

fetösiyasiayakoperasyonstart