Önce İnsan Sonra Haber

Devlet Bey bu kadar acıyı kaldırabilir mi?

İstanbul seçim sürecinde yaşananlar Bizans entrikalarına benzedi...

Gündem 22 Haziran 2019 Cumartesi / 5 ay önce
Devlet Bey bu kadar acıyı kaldırabilir mi?

Ekleyen: Kozmiktürk

HAKAN ŞANLITÜRK yazdı...

İstanbul seçim savaşında kazanan yarın belli olacak.

Dehşet bir süreç yaşadık. Yarışta iktidar tarafının sergilediği manzara tarihteki yerini alacaktır. Ve eminim hiç hoş anımsanmayacaktır. 

Ak Parti'nin İstanbul seçiminde ortaya koyduğu herkesi şaşkına çeviren tavrın en büyük mağdurunun Devlet Bahçeli olduğunu söyleyebiliriz.

Ak Parti ve Erdoğan MHP Lideri Bahçeli'yi öyle zor ve gülünç durumlara düşürdü ki sormayın...

Son bomba teröristbaşının HDP'lilere 'tarafsız kalmalarını' tavsiye eden mektubu. AA'nın servis ettiği haberden sonra HDP 'pozisyonumuzu koruyoruz, kararımız değişmeyecek' açıklaması yaptı. 
Ne yapacağı merak edilen Bahçeli de desteğini ifade etti.

Dün fikirlerine başvurduğum bazı MHP'lileri oldukça öfkeli gördüm. 'Bizi ne hallere düşürdü bunlar..' diyorlardı. 'Devlet Bey sussaydı iyi olurdu' düşüncesindeydiler. 'Burunlarından soluyorlardı' denir ya işte öyle bir durum MHP'lilerinki...

31 Mart seçiminin ardından Bülent Arınç, 'Bahçeli bizi yüzde 35'e düşürdü' demişti. Bu sözlerden sonra Erdoğan tarafından ödüllendirildi. Yüksek İstişare Kurulu'na alındı.

Binali Yıldırım Güneydoğu'ya gidip şirinlikler yaptı, 'kürdistan' dedi.

Şimdi de teröristbaşının mektubundan medet uman bir iktidar profiline tanık olduk.

Biz bu haldeyken Devlet Bahçeli acaba ne haldedir? İttifak ortağı yüzünden başına gelmeyen kalmadı. Bu kadar acıyı nasıl kaldırıyor? Daha ne kadar dayanacak?

Bırakın Bahçeli'yi, lahmacun olsa yine de bu kadar acıyı kaldıramaz...

Zaten alt kademelerde rahatsızlık açıkça dillendiriliyor. Mesela Abdullah Ağar tepkisini şöyle izah ediyor:

"Her kim ki, bu vatana, bu vatanın masum evlatlarına kurşun sıkan yıkıcı-bölücü-bozguncularla 'ikbali ve ihtirasları uğruna' doğrusal ve dolaylı angajmana giriyor, milletin onuru ve geleceğiyle oynuyorsa, yüzleri bu dünyada ve mahşerde yerden kalkmasın, Allah onlara lanet etsin."

Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'un isyanı şöyleydi:

"HDP basın açıklaması yaparak, CHP adayını destekliyoruz dedi. 
Sezai Temelli  ve Pervin Buldan, duruşumuz nettir; 31 Mart da CHP, şimdi yine CHP diyor.
Bebek katili Apo üzerinden algı yaratanlara lanet olsun. Cumhur ittifakı, Ak Parti ve MHP den oluşur. Kahrolsun Apo ve Pkk."

İYİ Parti cephesinden de çarpıcı tepkiler geldi. Meral Akşener, Bahçeli'ye 'mitili İmralı'ya attı' dedi. Koray Aydın 'iktidar gayrı milli' çıkışında bulundu. 

Musavvat Dervişoğlu da,  "Bu ülkeyi yönetenler ve onların paydaşları, Kürtleri istismar, Sünnileri suistimal, Alevileri de istiskal etmekten vazgeçmelidirler. 
Bugün olup bitenlere bakıp da kendisinden utanmayan, hiç olmazsa geçmişinden utansın" diye ifade etti kızgınlığını.

Çarpıcı bir yorum da Ahmet Özal'dan geldi. Özal, "Apo nun Anadolu Ajansı açıklaması AKP ye inanılmaz zarar verdi. Bahçeli hiç konuşmayacak. Seçim sonrası gurleyecek ve erken seçim diyecek. Cumhurbaşkanı na bu fikri kim verdiyse hain odur.
Halkın gözünde yerli ve milli terörist ilan edildi. Yazıklar olsun" dedi.

Mektup seçim sonucunu etkiler mi? Getireceği kadar götürür. Bir kesimin oyu için hoş olmayan operasyonlar yapanlar o kesimden oy tırtıklasalar da hem kendi seçmeni hem de ortağının azımsanmayacak ölçüde oyunu yitirebilirler.

Seçimden sonra da gerilim dolu bir döneme hazır olun derim...

Istanbulseçimihakanşanlıtürk