Önce İnsan Sonra Haber

Diğerleri onun 1/10’u olamadı…

Hemşehrileri ondan sonra gelen siyasilere bakınca kıymetini her geçen gün biraz daha fazla idrak ediyorlar...

Gündem 6 Aralık 2019 Cuma / 10 ay önce
Diğerleri onun 1/10’u olamadı…

Ekleyen: Kozmiktürk

HAKAN ŞANLITÜRK

Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel 20 Haziran'da ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı 55. hükümeti kurmakla görevlendirdi. Yılmaz, takvim yaprakları 30 Haziran’ı gösterdiğinde cebinde kabine listesiyle Çankaya Köşkü’ne çıktı. Yılmaz’ın kurduğu hükümet Demirel tarafından onaylandı. 12 Temmuz 1997’de, 55. hükümet, Mesut Yılmaz Başbakanlığında göreve başladı. O hükümetin Sağlık Bakanı Afyonkarahisar Milletvekili Halil İbrahim Özsoy’du.

Özsoy’u 14 Ağustos 2018’de kaybettik.

Hemşehrileri ondan sonra gelen siyasilere bakınca kıymetini her geçen gün biraz daha fazla idrak ediyorlar. Kısa bir süre önce Bolvadinlilerden biri, “Bugün 25. yılını kutladığımız 112 Acil Sağlık Biriminin kurulmasında ve Afyonkarahisar'ı pilot bölge ilan ederek 112 birimlerinin gelişmesine vesile olan Eski Sağlık Bakanı Bolvadin’in gurur abidesi, cennet mekan Dr. Halil İbrahim Özsoy'u rahmetle ve minnetle anıyoruz. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah…” paylaşımı yaptı.

Eski Bakanlarını, değerli hemşehrilerini unutmadıklarını, özlemle hatırladıklarını ilan etti. Benim de bu satırları karalamama neden oldu.

Paylaşımın altına diğer hemşehrileri onlarca duygu yüklü yorum yazdı.

Bazıları şu şekildeydi:

-Ruhu şad mekanı cennet olsun inşallah. İnsanlar hakkın rahmetine kavuştuğunda yaptığı iyilik ve hizmetleriyle yad ediliyor. Kapısını çalan kimseyi boş çevirmeyen yiğit bir memleket sevdalısıydı. Nurlar içinde yatsın. Hizmetlerinden olan hastaneyi boşalta boşalta bitiremediler…

-İşte sahiplenmek, particilik gütmeden Bolvadinli diye geri çevrilmeyen, Afyon dahil tüm ilçeleri ve köyleri ile birlikte sahip çıkan bir adamdı…

-Bolvadin’e çok hizmet eden adam gibi adam. Allah rahmet eylesin inşallah. Diğerleri onun 1/10’u olamadı…

-Sen gideli Özburun yetim kaldı. Ne doktor var ne hemşire. Bir yıldır camimizin imamı yok. Mekanın cennet olsun nur içinde yat…

***

Bakan olmadan önce, muhalefet sıralarındayken şöyle demişti:

“Neresinden bakarsanız bakın, artık, sağlık, ameliyat masasına bir an önce yatırılmalıdır, geciktirilmemelidir. İddia ve dedikodular, ancak ve ancak şeffaf ve açık sistemlerde yoktur. Bugün, Bakanlığa bağlı kuruluşlarda yapılan ihalelerdeki yolsuzluk iddiaları; Bakanlıkta, silah zoruyla bürokrat atamaları; kadro alma bahanesiyle tokatlanan, hırpalanan bürokratlar ve bu iddialara bigane kalan Bakanlık... İşte, Sağlık Bakanlığı’nın dışarıdan çekilmiş fotoğrafı budur. Köhnemiş, hantallaşmış kurumlarıyla günlük işleri dahi yürütemeyen bir Bakanlık ve aksayan sağlık hizmetleri yüzünden pek çok şikayet, basına ve medyaya intikal etmeyle devam edecektir. Bu iddialar, konuşulanların yanında devede kulaktır.”

İşte bu yüzden 55. hükümetin sağlık reformunu hazırlamadan önce titiz bir çalışma yaparak Türkiye’de sağlık hizmetlerinin röntgenini çekmiş, eksikleri, yanlışları belirlemişti.

Merhum Bakan Özsoy, Ak Parti’ye şu eleştirileri yöneltmişti:

“224 Sayılı Sağlık Hizmetleri Sosyalizasyonu yasasının güncelleştirilmesi durumunda Aile Hekimliği uygulamasına gerek duyulmaz. Kamu hastanelerinin tek çatı altında toplanması konusu çok acele edilmiş ve sonu düşünülmemiş bir karar. Aynı doktora gitmek zorunda olan, parası olmadığı için de üniversite ve özel hastanelere gidemeyen milyonlarca insana birdenbire bir aydınlık yol açıldı. Git ve istediğin hastanede muayene ol ve istediğin eczaneden ilacını al. Ama bu seferde bir kara delik açıldı. 2001 Yılında sağlık için harcanan genel para 4 milyar 566 milyon lira. Bu rakam 2005 yılında 25 milyar 346 bin liradır. Açtıkları kara deliği katkı payı adı altında, eczanelere angarya olarak toplamaya çalışılmaktadır. İlaç için 2001 yılında 1 milyar 788 milyon lirayken 2008 yılında 13 milyar 957 lira. 2002 yılında özel hastane ve tıp merkezlerinden alınan hizmet yüzde 14, 2008’de yüzde 31. Bu sayıları gözünüzün önüne getirir nüfus ile çarparsanız ne kadar büyük bir zarar olduğunu görürsünüz.”

Benim sevdiğim biriydi, dostumdu. Zeki, esprili, kibirden uzak mütevazi bir siyasetçiydi. Gitmeden önce hasta yatağındaki son göz kırpışını hiç unutmayacağım…

Mekanın cennet olsun Halil Ağabey…

halilibrahimözsoy