Önce İnsan Sonra Haber

Dipsiz Göl'de deprem yaratacak iddia

Gerçeklerin er geç ortaya çıkma huyu vardır. Gizli kalmaz. Ve dürüstler eninde sonunda kazanır…

Gündem 19 Kasım 2019 Salı / 8 ay önce
Dipsiz Göl'de deprem yaratacak iddia

Ekleyen: Kozmiktürk

HAKAN ŞANLITÜRK yazdı…

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü yaylası eşsiz güzellikte bir yerdir...

Burada bulunan Dipsiz Göl, son günlerde Türkiye’nin dilinde. Sebebi de define aranması ve gölün yok edilmesi.

Roma İmparatorluğu'nun Anadolu'daki 4 büyük lejyonu arasında gösterilen, 15'inci Apollinaris lejyonunun var olduğuna inanılan hazinesinin arandığı da kamuoyuna yansıyan bilgi.

Şimdi gölün nasıl eski haline geleceğine kafa yoruluyor. Dipsiz Göl'ün bulunduğu bölgenin doğal sit alanı ilan edileceğini ve yapılacak çalışmalarla gölün eski haline kavuşacağını Bakan Murat Kurum açıkladı. Kurum Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimat verdiğini de belirtti.

Gümüşhane benim memleketim. Doğal olarak neler olduğunu araştırdım. İlginç şeyler öğrendim.

Öncelikle şunu belirtmeliyim; kazı için izin alma uğraşları uzun bir süre almış. Yaklaşık bir yıl Dipsiz Göl’ü kazmak için izin almaya çalışmış skandala imza atan şahıslar.

Sonunda izin almayı başaran bu kişiler Gümüşhaneli’de değil. İki şahıs da Trabzonlu. İsimleri Fatih Sözen ile Ahmet Canbakkal.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dipsiz Göl'de gerçekleştirilen kazı çalışmalarının, gölün kurumasına neden olduğunu ve ilgililerin haklarında başlatılan soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Gümüşhane Valiliği de kazı için uygunluk raporu veren ilgililer hakkında ayrıca soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Soruşturma eksenli bu duyuruda dikkat çeken hususlardan biri Vali’nin konumu. Valilik soruşturma başlatıldığını belirtiyor ama verilen izinde kendi sorumluluğu olduğunu unutuyor. Acaba Vali Bey kendini de soruşturuyor mu? Bu sorunun yanıtı merak edilir herhalde.

Şimdi size Trabzonlu iki iş insanının bir yıllık uğraş sonucu izin alarak ve bürokratlar ve bir manga asker nezaretinde yaptıkları kazı hakkında çarpıcı bir iddiayı aktarmanın vakti geldi.

İddiaya göre, iki iş insanının kazı için izin almasına bir Bakan yardım etti. Söz konusu Bakan, Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ‘i aradı ve izin isteyen iki kişinin başvurusunun olumlu sonuçlandırılmasını salık verdi. Daha sonra da izinler çıktı. Arama yapıldı.

Eğer iddia doğruysa Gümüşhane Valisi kusurlu sayılmalı mı? Günümüzde bir Bakan’ın talebini yerine getirmeyecek Vali bulamazsınız. Buradan bakınca Vali Taşbilek’i anlayabiliriz. Lakin Valiler devletindir. Uygunsuz talepler en tepeden de gelse karşı durmaktan imtina etmemelidirler. İşte bu açıdan değerlendirince de Vali Taşbilek’in kusurlu olduğunu ifade edebiliriz.

Bahsettiğim iddia deprem etkisi yaratacak cinstendir. Bakanın ismini yazmıyorum. Herkes kendince bir çıkarım yapabilir, tahmin edebilir. Vali Bey bu hususta bir açıklama yaparsa iyi olur. Bakan talimatı var mı, yok mu? Bizi aydınlatırsa seviniriz. 

Acaba diyorum… Bakan talimatı varsa… O Bakan da, o talimatı vermek için, üstündeki birilerinden onay almış mıdır? Yoksa sadece kendi inisiyatifiyle mi böyle davranmıştır? Yada kendisinden yardımcı olmasını isteyen başka bir Bakan veya Milletvekili arkadaşı mı olmuştur?

Gerçeklerin er geç ortaya çıkma huyu vardır. Gizli kalmaz. Ve dürüstler eninde sonunda kazanır…

dipsizgöldefineizinbakantalimatı