Önce İnsan Sonra Haber

DP'den 'demokrasi' çıkışı

DP Genel Başkanı Uysal 'Türkiye Demokrasiye Geçiyor' programında konuştu.

Gündem 2 Aralık 2019 Pazartesi / 6 ay önce
DP'den 'demokrasi' çıkışı

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, partisinin kuruluş döneminde “Milli Görüş gömleğini çıkardım” diyen Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Demokrasi bizim ruhumuzdur. Demokrasi bizler için bir gömlek değildir” göndermesi yaptı. DP'ye gelecekleri dedikodusu yapılan Abdullah Gül ve Ali Babacan'a da, "Burası marabasıyla satılık köy değil" diye sert mesaj verdi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, partisinin “Türkiye Demokrasiye Geçiyor” adlı buluşmasında konuştu.

Milli birliğin, beraberliğin, ortak yaşama hayalinin merkezinin demokrasi ve adalet olduğunu belirten Uysal, ekonomi üzerine yürüttükleri ayrıntılı çalışmalar itibariyle Türkiye’nin ciddi bir kriz arifesinde olduğunu kaydetti. Uysal, ülkede ekonomideki sarsıcı kırılmalar yaşanmasıyla birlikte ciddi bir siyasi ve demokratik kriz zemini gözlendiğini de vurgulayarak, "Türkiye’nin iki kutupluluğa sıkıştığı siyasi alanda iktidarın milletle kavga ettiği, ana muhalefetin kendi içine döndüğü bir kriz yaşıyor Türkiye. Kutuplara kaymış siyaset sahnesinde milletin gerçek gündemi ve sorunları konuşulamaz hale gelmiştir. Bizler de bu noktada Türkiye’nin bütün renklerinin zenginliğimiz olduğunun farkında olarak milletimizi yeniden ortak değerleriyle bir araya getirecek bir çıkış arıyoruz” dedi.

SATILIK KÖY DEĞİL

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile AKP’den istifa eden eski başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın Demokrat Parti’nin yönetimine geçeceği iddialarına ilişkin açıklamalarda bulunan Uysal, “Amiyane tabiriyle marabasıyla satılık köy değil, siyasi bir parti burası. Bir gelenek ve geçmişi var” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’A GÖMLEK GÖNDERMESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin kuruluş döneminde, “Milli Görüş gömleğini çıkardım” yönündeki ifadesini isim vermeden eleştiren Uysal, “Demokrasi bizim ruhumuzdur. Demokrasi bizler için bir gömlek değildir. Bu memleketin geleceği için demokratız, araç değil amaç addediyoruz. Bugünkü iktidar partisi bir siyasi parti değil, bir kişinin fan kulübüdür” dedi.

TÜRKİYE'NİN KADERİ DEĞİL

Uysal, “Sahada her maçını kaybeden ama sanki maçı kazanmış gibi anlattıran bir iktidar ile kaybını 'ama elimi kolumu bağladılar' diye izaha kalkışan bir muhalefet, Türkiye'nin kaderi değildir. Biz demokratlar için ise mesele bu topluma layık olmaya çalışmaktır. Derdimiz büyük, hedefimiz yüce, imkanlarımız dar. Ancak unutmayalım ki 40’larda yola çıkan büyüklerimizden çok daha fazla imkanımız, o günlerin toplumundan çok daha gelişmiş bir toplumumuz var. Gün, bu toplumun hak ettiği demokrasiyi inşa etmek için mücadele etme günüdür. İşte bu veçhile bizler burada yeni bir misakı birlikte yazıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Demokrat Parti’nin “Türkiye Demokrasiye Geçiyor” çağrısında dikkat çeken taleplerden bazıları şöyle:

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin aksine anayasa değişikliğiyle devlet başkanlığı makamı olan Cumhurbaşkanlığı’yla siyasi parti başkanlığı yeniden ayrılmalı. Devletin başı bağımsız konumda olmalı.

Geçici çözüm niteliğindeki yargı reformu yargı paketi yasa değişiklikleri yerine kapsamlı değişiklikler ile yargı bağımsızlığı sağlanmalı.

Anayasa değişikliğiyle TBMM’nin bütçeyi onaylamama yani veto hakkı yeniden sağlanmalı ki millet iradesi, ülke bütçesi üzerinde yeniden söz sahibi yapılmalı.

Siyasi Partiler Yasası yeniden yapılandırılmalı. Bu çerçevede, yüzde 10 seçim baraji kaldırılmalı ve seçim bölgesi tercih sistemi yeniden gözden geçirilmeli.

Türkiye’nin genel bütçesinden pay almakta olan TRT, Anadolu Ajansı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) gibi kuruluşlar özerkleştirilmeli. Mevcut durumdaki tek taraflılık görüntüsü sonlandırılmalı.

gültekinuysaldpdemokrasigömleksatılıkköymaraba