Önce İnsan Sonra Haber

Elazığ önce 6.5 peşinden 5.4'le sallandı

Elazığ Sivrice'deki fayın yoğun bir hareket halinde olduğunu söylemiştik. Böyle bir depremin beklenebileceği görüşü hakimdi.

Gündem 24 Ocak 2020 Cuma / 2 ay önce
Elazığ önce 6.5 peşinden 5.4'le sallandı

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Ankara

Türkiye’nin depremle imtihanı sürüyor. Manisa ve Ankara’nın ardından şimdi de Elazığ depremle sarsıldı.

Saat 20.55’de 5 km derinliğindeki depremin merkez üssünün Uyuruk-Sivrice-Elazığ olduğu açıklandı.

Kandilli Rasathanesi depremin şiddetini 6.5 olarak ölçtü. Depremin Elazığ ve çevre illerde de hissedildiği belirtildi.

2. DEPREM

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'ne göre 21:08'de merkezüssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 5,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Ayrıca, merkez üssü saat 21.17'de merkez üssü Elazığ'ın Baskil ilçesi olan 5,1 büyüklüğünde bir sarsıntı daha yaşandı.

CNN TÜRK canlı yayınına katılan Profesör Doktor Şükrü Ersoy Elazığ'daki depremle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: Elazığ Sivrice'deki fayın yoğun bir hareket halinde olduğunu söylemiştik. Böyle bir depremin beklenebileceği görüşü hakimdi. Bunu da sizlerle paylaşmıştık. Doğu anadolu'da uzun zamandır böyle bir deprem yaşanmamıştı. Sivrice'de de daha önce oluyordu. Bu deprem önemli bir deprem. 50-60 metre yer kabuğu kırılmış olabilir.

İLK AÇIKLAMA BAKAN AKAR'DAN

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan ilk açıklama: İl dışında bazı kayıplar olabilir değerlendirmesi olabilir. Askeri birliklerimize gereken tayakkuz durumunu ilettik. Arkadaşlarımız hazırlıklarını sürdürüyor. Sivrice merkezde herhangi bir kayıp yok. Şu ana kadar gelen haberler rahatlatıcı. Umarım aynı durum devam eder.

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Herhangi bir can kaybı sözkonusu değil. Yaralanmalar var. Bakan Soylu: Elazığ Sivrice merkezde 4- 5 yıkık bina var ama herhangi bir can kaybu şuana kadar bize iletilmiş değil 2 tane yaralanma var.

Elazığ merkezde 10 binada hasar olduğu ihbarı geldi şuana kadar. Merkezden de herhangi bir can kaybı şuan için söz konusu değil. Malatya Pötürge merkezde birkaç binanın yıkıldığı veya ağır hasar aldığı konusunda bilgiler var.

elazığdeprem