Önce İnsan Sonra Haber

Erdoğan -Davutoğlu görüşmesini kim sızdırdı?

Ak Parti'nin eski Başbakanı bayram için aradı ama farklı bir gündemin kahramanı oldu...

Gündem 15 Haziran 2019 Cumartesi / 5 ay önce
Erdoğan -Davutoğlu görüşmesini kim sızdırdı?

Ekleyen: Kozmiktürk

Erdoğan-Davutoğlu görüşmesini kim sızdırdı?

Hakan Şanlıtürk yazdı...

Kozmiktürk-Özel

Bir yanda İstanbul seçimi diğer yanda yeni parti kurma çabaları...

Ekonomi ve dış politikadaki problemleri vurgulamaya dahi gerek yok. Ateş çemberinin içinde kaldık, terliyoruz.

Geçenlerde Tayyip Erdoğan ile Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili haber yansıdı. Haberdar olmayanlar için; 'ikilinin telefonda kavga ettikleri öne sürülmüştü' anımsatması yapalım.

Oldum olası böyle kulis haberlerini çok sevmişimdir. Doğal olarak bu haberde yer alanların dışında başka neler olduğunun takibini yaptım.

Merak ettiğim ilk nokta parti kurma çalışması yapan Davutoğlu'nun neden Erdoğan'ı aradığıydı. Bunun yanıtı Ramazan Bayramı kutlamasıymış. Yani Davutoğlu Bayramını kutlamak için Erdoğan'ı aramış ama mevzu siyasi konulara kaymış.

Ak Parti cenahında arada kırgınlık anlaşmazlık olsada okkalı makamlarda bulunanlar bayramlarda mutlaka birbirini ararmış. Davutoğlu'nun telefonu da bu minvalde değerlendirilmeliymiş.

Bana bunu anlatan kaynağım Davutoğlu'nun Abdullah Gül'ü de aradığını, Ali Babacan, Cemil Çiçek ve Bülent Arınç'ın da Davutoğlu'nu arayarak Bayram kutlamasında bulunduğunu vurgulama gereği duydu.

Erdoğan telefonda parti çalışmalarını merak etmenin yanı sıra İstanbul seçiminde çalışması önerisinde bulunmuş.

Davutoğlu öncelikle İstanbul adayının belirlenmesi sırasında kendisinin görüşünün alınmadığını belirtmiş. Anladığım kadarıyla Davutoğlu 'dürüst' bulmadığı Binali Yıldırım'a destek vermeyi reddetmiş. 

Erdoğan'dan bana göre ilginç ifadeler çıkmış. 'Bu ümmet meselesi, şahıs meselesi değil' demiş. Yani Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağzından 'ümmetçi' tarifini doğrulayan cümle dökülmüş.

Davutoğlu ise, "Ümmetin değerleri bir belediye kazanıp kaybetmekle değil, ana çizgi terkedildiğinde zarar görür" yanıtını vermiş.

Davutoğlu parti çalışmalarıyla ilgiliyse, "Türkiye'yi dolaşıyorum. Manifesto açıkladım" demiş.

Manifestodaki hususları açıklamadan önce Erdoğan'a ilettiği bilgisini de ekleyelim.

Telefon görüşmesi Davutoğlu'nun, "Ben sizi Bayram için aradım. Parti işleri başka platformlarda konuşulur" sözlerinin akabinde sonlanmış. Yani Davutoğlu 'ben sizin bayramınızı kutlamak için aradım, kavga için değil' demeye getirmiş.

Davutoğlu'na yakın bazı isimlerden öğrendiğime göre, Erdoğan'ı direk cep telefonundan aramış. Ama ilk kez hemen  cevap alamamış. Aradığında saat 10.30'muş. Kendisi yaklaşık 4 saat sonra geri aranmış. 

Başlıktaki sorunun yanıtına gelince...
Davutoğlu, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesi sırasında yalnızmış. Hani birinin duyup sızdırma ihtimali yokmuş. Davutoğlu da kimseye anlatmamış, 'yazın' dememiş.

Bu görüşme Külliye'den sızdırılmış...

Erdoğan Davutoğlubayramtelefonpartiistanbul