Önce İnsan Sonra Haber

Galip Öztürk İmamoğlu’na ne demişti?

Esenler otogarı İstanbul’un ve Türkiye’nin gündemine giren bir adres. Son olarak Ekrem İmamoğlu’nun ziyareti ve ifade ettiği sözlerle tartışma konusu oldu.

Gündem 21 Temmuz 2019 Pazar / 5 ay önce
Galip Öztürk İmamoğlu’na ne demişti?

Ekleyen: Kozmiktürk

HAKAN ŞANLITÜRK yazdı…

Kozmiktürk-Özel

Esenler otogarı İstanbul’un ve Türkiye’nin gündemine giren bir adres. Son olarak Ekrem İmamoğlu’nun ziyareti ve ifade ettiği sözlerle tartışma konusu oldu.

Bunun yanında kamuoyunun dikkatine sunulan diğer husus ise otogarın işletmecisi ve işletme süresinin dolmasıydı.

Otogarın işletmesi tam 25 yıl önce Avrasya Terminal A.Ş.'ye (AVTER) verilmişti. Süre 5 Mayıs’da doldu. 23 Haziran seçimlerine kadar geçen yaklaşık 1.5 aylık süreçte o zamanki belediye yönetiminin gerekeni yapmadığı anlaşıldı. İmamoğlu 23 Haziran’da seçimi kazanınca Otopark işletmesinin İSPARK’a devredilmesine karar verdi. Gelirin yüzde 25’inin İBB’ye ödenmesi ve otoparkın ilk 1 saat ücretsiz olması kaydıyla 5 yıl süre ile İSPARK’a devredilmesine karar verildiği öğrenildi.

Diğer alacaklarla ilgili hukuki sürecin devam ettiğini söyleyebiliriz.

Bu notlardan sonra gelelim perde arkasındaki olaya…

İmamoğlu, seçim öncesi propaganda faaliyetlerini sürdürürken gündeme otogar esnafı da geliyor. Ekip hemen program için girişimlere başlıyor. Lakin karşılarına Galip Öztürk çıkıyor. Zira AVTER’in başında kızı var.

Öztürk tutuklama kararı nedeniyle Gürcistan’da yaşıyor ama Türkiye’deki işlerinde karar vericiliği doğal olarak devam ediyor. İktidarla iyi ilişkilere sahip bir iş adamı.

Belki de düzeninin bozulmaması için muhalefet adayının otogar esnafıyla buluşmasına, ziyareti isteğine olumsuz karşılık veriyor. Binali Yıldırım'a ise farklı tavır takınıyor. Kendince Yıldırım’ın kazanacağını öngördüğü için de böyle davranmış olabilir.

Yani anlayacağınız İmamoğlu ile Öztürk arasında seçim öncesi anlattığım minvalde bir anekdot yaşanıyor. Seçimlerde İmamoğlu kazanınca Galip Öztürk’ün hesapları ters tepiyor. Otogarı yeniden işletme planları zora giriyor.

İmamoğlu seçim öncesi gidemediği Esenler otogarına geçtiğimiz günlerde girdi. Bu ziyaret galip Öztürk’ün içinin cız etmesine neden olmuştur herhalde. İmamoğlu otogardaki manzaradan hoşnutsuzluğunu, “Rahatsızım, böyle bir yere çocuğum girmez, eşim girmez. 16 milyon İstanbullunun çoluğunu çocuğunu ben nasıl buraya göndereceğim” diye dile getirmişti.

İmamoğlu ziyaret öncesi ise otoparkları belediyenin İSPARK şirketine devrettiklerini açıklamıştı. Ayrıca otogarın, hızlıca taşınmasını gerçekleştirip, ‘yüksek teknoloji merkezi’ne dönüştüreceklerini açıklamıştı.

Şimdi “sözleşme süresinin bitiminden sonra geçen sürenin parasal karşılığını İmamoğlu belediyeye nasıl alacak?” sorusunun yanıtı merak ediliyor.

Diğer merak, tam anlamıyla devrin ne zaman gerçekleşeceğine dönük.

Galip Öztürk herhalde “ben nerde yanlış yaptım?” diye kendi kendine soruyordur…

ekremimamoğlugalipöztürkotogaranekdotgelme