Önce İnsan Sonra Haber

Görünüşe bakarsan asıl Hitler bu!

Dışişleri Bakanlığı'ndan, bakan seviyesinde doyurucu hiçbir açıklama, tepki gösterilmedi.

Gündem 7 Aralık 2019 Cumartesi / 10 ay önce
Görünüşe bakarsan asıl Hitler bu!

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

Alman devlet televizyon kanalı ARD'de yayınlanan bir belgesel yüzünden Türkiye ayağa kalktı. Kanalda yayınlanan belgeselde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Adolf Hitler'e benzetilmesi tansiyonu yükseltti.

Alman devlet televizyonunun bu yaklaşımının ardında ne olduğu merak edilirken, moderatör Max Moor’un Hitler’i çağrıştıran yapısı da dikkat çekti. “Asıl Hitler sensin” şeklinde tepkilerini ortaya koyan bazı vatandaşlar ‘provokasyon’ olasılığına dikkat çekti.

Siyasiler de olaya sert tepki gösterdi. Ak Partili Ömer Çelik’in ardından CHP Sözcüsü Faik Öztrak konuştu. Alman ARD Televizyonu'nda yapılan Atatürk karşıtı yayın için Dışişleri Bakanlığı'ndan resmi tepki gösterilmemesine eleştiri getiren Öztrak, “Partimizin kurucu genel başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında yapılan bu yayını şiddetle kınıyoruz” dedi.

'SON DERECE ÇİRKİN BİR YAYIN'

Öztrak şunları ifade etti:

“Bu ayın başında Alman ARD televizyonunda bu ülkenin, cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili olarak son derece çirkin bir yayın yapılmıştır. Partimizin kurucu genel başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında yapılan bu yayını şiddetle kınıyoruz. Bu yayın tamamen hilaf-ı hakikattir. Ve bu yayın ülkemizin birlik ve beraberliğine kast eden bir yayındır. Nitekim Almanya'daki birliklerimiz, CHP'nin birlikleri bu yayına derhal çok şiddetli bir tepki göstermiştir ve göstermeye devam edecektir. ARD televizyonunun devlet televizyonu olması bu konuyu çok daha ciddi boyutlara taşımaktadır. Burada tabi dikkatimizi çeken husus, bugün AKP sözcüsü Ömer Çelik bu konuda bir açıklama yapmıştır. Ama Dışişleri Bakanlığı'mızdan, bakan seviyesinde doyurucu hiçbir açıklama tepki gösterilmemiştir. Bu tepkinin bir an önce gösterilmesini bekliyoruz.”

maxmoorardbelgeselatatürkhitlerbenzetmesinetepki