Önce İnsan Sonra Haber

Hükûmet onlara yetki vermiyor!

Suriye, savaşından en çok etkilenen il Hatay terör örgütlerinden en çok etkilenen il Hatay. Sınır kapıları kapandı, ekonomi çöktü, ciddi anlamda işsizlik sorunu var.

Gündem 8 Kasım 2019 Cuma / 7 ay önce
Hükûmet onlara yetki vermiyor!

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Ankara

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Mecli'te ilginç bir yaklaşımda bulunarak, Ak Parti'nin kendi milletvekillerine yetki vermediğini söyledi. Topal, ""Hatay. Yüzyıllardır bütün ülkelerin, bütün medeniyetlerin, bütün uygarlıkların her günü aslında Hatay'la geçiyor çünkü bugün dahi Suriye'nin kuzeyini ve Irak'ın kuzeyini sömürmek isteyen emperyalist güçlerin bile gününde yine Hatay var. Bugün bütün terör örgütlerinin de hedefinde yine Hatay var ama yüzyıllardır her bir Hataylının, Hatay'ın 15 ilçesinde yaşayan her bir Hataylının şu bileğini kestiğinizde, o damarı kestiğinizde o fışkıran kan barış yazar, dostluk yazar, kardeşlik yazar, vatan yazar, Türkiye yazar, Mustafa Kemal Atatürk yazar. İşte, o emperyal güçlerin, teröristlerin aşamadığı güç Hatay halkıdır. Evet, bizler de her zaman milletvekilleri olarak Ak Partili arkadaşlarla da bir araya geliyoruz, kardeşliğin simgesi Hataylı olarak bir araya geliyoruz Hatay'ın sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Sağ olsunlar, ellerinden geleni yapıyor Ak Parti'li arkadaşlar ama onlara yetki vermiyor yönetim; Hükûmet onlara yetki vermiyor, ellerinde bir şey yok" dedi.

"Hatay'ın sorunlarını bu kürsüde defalarca dile getirdim, çözülünceye kadar defalarca dile getirmeye devam edeceğim ve Hatay'da bulunan bütün kamu personeline, bütün polis arkadaşlara, asker arkadaşlara, bütün Hatay halkına, kaymakamlara, belediye başkanlarına ve Değerli Valimize buradan selamlarımı, saygılarımı iletiyorum; kendilerine de başarılar diliyorum ama bu kardeşliğe, bu barışa Hükûmet ne yapıyor? El uzatmıyor, görmezden geliyor. Diyorlar ki: 'Biz yol yaptık, yol yaptık.'" diyen Topal şunları söyledi:

"Suriye, savaşından en çok etkilenen il Hatay terör örgütlerinden en çok etkilenen il Hatay. Sınır kapıları kapandı, ekonomi çöktü, ciddi anlamda işsizlik sorunu var ama bu soruna çözüm üretemeyen bir Hükûmet var. Şimdi bu eleştiriyi burada yaptığım zaman tabii ki bazı arkadaşlarımız hakikaten doğru söylemediğimi söyleyebilirler. Ben de şuradan şunu söylüyorum: Gerçekten gelin -bunu defalarca dile getirdik- Hatay'ın sorunlarını araştırabilecek bir komisyon kuralım ve Hatay'ın sorunlarını birlikte çözelim. Bakın, Hatay'da 400 bin Suriyeli var ve bu 400 bin Suriyeli yüzünden gerçekten şu anda her 3 kişiden 1'i işsiz. Yani işsizlik o sanıldığı gibi yüzde 15'lerde, 16'larda falan değil, Hatay'daki işsizlik değerli arkadaşlar, yüzde 35, samimi bir şekilde söylüyorum.

Hatay'da özellikle ovada bir sıkıntı var. Şimdi çiftçinin Ziraat Bankasındaki kredilerinin ötelenmesi noktasında söz verildi ama yerine getirilmedi. Bakın, pamukta rekolte düştü, pamuk 3 liraya düştü ve girdiler çoğaldı, mazot 7 lira oldu. Yani oraya giden bakan arkadaşlarımız sağ olsunlar geliyorlar, ziyaret ediyorlar, hoş gelirler ama pamuk üreticisine, çiftçimize tamamen bir çözüm bulamıyorlar ve şu anda çiftçimiz gerçekten perişan durumda. Mesela Altınözü'nde zeytin üreticisi gerçekten çok zor durumda. İhracat nedeniyle Afrin'den gelen zeytinler maalesef iç piyasada tüketiliyor ve oradaki bizim zeytin üreticisi zor durumda kalıyor.

Sınır kapıları kapalı, biz defalarca dile getirdik bunu. Şimdi Yayladağı Sınır Kapısı Orta Doğu'ya uzanan sadece ticaret kapısı değil, sadece gönül kapısı değil, barış kapısı değil… Gerçekten bütün dünyanın da Türkiye'nin de Hatay halkının da o kapının bir an önce açılmasını istiyor, biz de buradan bir daha talep ediyoruz. Her ilçemizin ayrı ayrı sorunları var beş dakikaya sığdıramayacağım. Mesela Samandağ'da duble yol hâlâ bitirilemedi, Samandağ'da çevre yolu bitirilemedi, Antakya-Altınözü duble yolu bitirilemedi; Antakya-Reyhanlı yoluna beton asfalt yapılacaktı, yapılamadı; Antakya Yayladağı duble yolu hâlâ bitirilemedi. Bir de şimdi, Hükûmet her defasında açıklama yapıyor "Biz Hatay'a yatırım yaptık." diye. Hatay'a hangi yatırımı yaptınız? Mesela, Hatay'da şu ana kadarson on yedi yıldır bir tane fabrika var mı?

Mesela, Hatay'da şu ana kadar bir tane fabrika kurulmadı, istihdam sağlayacak bir tane fabrika yok değerli arkadaşlar. İskenderun'da bir limanımız var ama oraya...Anguslar geliyor, koku çıkıyor; Sayın Tanal'ın dediği gibi. Yani geliri başka illere gidiyor maalesef. Burada yine hazine arazileri sorunu var.

Ayrıca Reyhanlı Gültepe Mahallesi Muhtarımız Sayın Hüseyin Bey beni aradı, Toprak Mahsulleri Ofisinin bir arsası var, Millî Eğitime hibe edilmesini istiyor. Buradan kendilerine selam gönderiyoruz, bütün Reyhanlı'ya, bütün ilçelerimize. Hatay'da çok ciddi sıkıntılar var, Hatay'ın sorunları çözülünceye kadar burada dile getirmeye devam edeceğim. Gelin, bir komisyon kuralım ve 2020 yılının bütçesinde ek bir bütçe, ek bir ödenek, bütün 15 ilçeye ayrım yapmaksızın bunu yapalım."

serkantopalhatayakpartimilletvekilleriyetki