Önce İnsan Sonra Haber

Kanadalılara 'altın madeni ruhsatlarını iptal ediyorum' der miyiz?

Eski Milletvekili Emin Şirin kanada'nın yasak kararının ardından çarpıcı bir soruyu gündeme getirdi.

Gündem 17 Ekim 2020 Cumartesi / 11 ay önce
Kanadalılara 'altın madeni ruhsatlarını iptal ediyorum' der miyiz?

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

Kanada hükümeti; Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA), Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalardaki rolü sebebi ile Türkiye’ye silah ambargosu kararı aldı.karar Türkiye'de tepkiyle karşılandı.

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulunmuştu:

 “Son birkaç gün içinde, Dağlık Karabağ’daki askeri çatışmada Kanada teknolojisinin kullanıldığına dair bazı iddialar yapıldı. Bu iddiaları öğrendikten sonra, derhal Global Affairs Canada’yı (Kanada Dışişleri Bakanlığı’nın Küresel İlişkiler Departmanı) bu iddiaları araştırması için yönlendirdim. Kanada’nın güçlü ihracat kontrol rejimine uygun olarak devam eden çatışmalar nedeniyle durumu daha ayrıntılı değerlendirilmesine zaman tanımak amacıyla Türkiye’ye yönelik ihracat izinlerini askıya aldım. Kanada, Dağlık Karabağ’da toplulukların bombardımanı ve sivil kayıplarla sonuçlanan devam eden çatışmadan endişe duymaya devam ediyor. Durumun istikrara kavuşturulması için derhal önlem alınmasını istiyoruz.”

Erdoğan görüştü

Bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile telefonda görüştü. İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erdoğan ile Trudeau görüşmesinde, Türkiye-Kanada ilişkilerinin geliştirilmesine, ikili ticaret hacminin artırılmasına ve savunma sanayii işbirliğinde yaşanan sorunların giderilmesine yönelik adımlar ele alındı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Ermenistan'ın saldırılarından dolayı tırmanan Azerbaycan-Ermenistan ihtilafı nedeniyle Kanada'nın bazı askeri ürünlerin Türkiye'ye ihracatını askıya almasının müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu ifade etti. 

Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında sorunun esas kaynağının Yukarı Karabağ'ın yaklaşık 30 yıldır Ermenistan'ın işgali altında bulunması olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'ın karşı-harekatını uluslararası tanınmış sınırları içinde, kendi öz topraklarında icra ettiğini vurguladı. 

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanada Başbakanı Trudeau ile telefon görüşmesini, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yemek programı sırasında gerçekleştirdi. Görüşmenin bir bölümüne katılan Zelenskiy de Trudeau ile kısa dostane bir konuşma yaptı.

Emin Şirin'den dikkat çeken yorum

Eski Milletvekili Emin Şirin kanada'nın yasak kararının ardından çarpıcı bir soruyu gündeme getirdi. Şirin Türkiye'de faaliyet gösteren Kanadalı altın şirketlerine yaptırım gelebileceğini ima etti.

Şirin sosyal medyadaki paylaşımında şöyle dedi:

"Kanada Türkiye'ye askeri malzeme satışına ambargo koymuş.. 'Ben de Kanadalı şirketlerin Fatsa, Kaz Dağları, Erzincan, Uşak, Emirdağ ve Eskişehir'deki altın madeni ruhsatlarını iptal ediyorum.' dermiyiz acaba...."

kanadatürkiyeambargoeminşirin