Önce İnsan Sonra Haber

Libya'da formül: 5+5 formatında askeri komisyon

Moskova'da süren Libya pazarlıklarında akşam saatlerinde açıklama geldi.

Gündem 13 Ocak 2020 Pazartesi / 11 ay önce
Libya'da formül: 5+5 formatında askeri komisyon

Ekleyen: Kozmiktürk

Moskova’da bugün yapılan Libya müzakerelerinde belli bir ilerleme sağlandığını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tarafların oluşturulan taslak metne olumlu baktıklarını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya’da tarafların arasında çözüm bulma amacıyla Moskova’da yapılan ve taslak metnin oluşturulmasıyla sonuçlanan müzakerelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Lavrov, Libya müzakerelerinde belli bir ilerleme sağlandığını, tarafların oluşturulan taslak metnine olumlu baktıklarını söyledi.

Sputnik'in ulaştığı taslak metne göre Libyalı taraflar, birbirlerine yönelik saldırganlıklara son verme ve tüm alanlarda askeri gerilimi azaltma konusunda mutabakat sağladı.

Taraflar, Libya'daki krizin çözülmesi için çalışma grupları kuracak.

'5+5 formatında askeri komisyon kurulacak'

Taslak metnin bir diğer maddesine göre taraflar, 5+5 formatında bir askeri komisyon kurmaya karar verdi.

BM Libya Misyonu'nun önlemleri kapsamında öngörülen şekilde 5+5 formatında kurulacak askeri komisyon, çatışmanın tarafları arasındaki kesişme hattının belirlenmesinden, ateşkesin izlenmesinden ve ateşkesin sürdürülebilirliğinin sağlanmasından sorumlu olacak.

Metinde, "Libyalı taraflar arasında müzakereler yoluyla siyasi çözüm bulunmasını, insani sorunların çözülmesini ve ülkenin ekonomik olarak yeniden canlanmasını sağlayacak koşulların oluşturulması için çalışma grubu kurulması kararlaştırıldı. Çalışma grubunun ilk toplantısı, ocak ayı içinde yapılabilir" dendi.

ÇAVUŞOĞLU: HAFTER SABAHI BEKLEYECEK

Çavuşoğlu ise Lavrovla birlikte yaptıkları açıklamada Sarraj tarafının hazırlanan metni imzalayarak Türk tarafına teslim ettiğini Hafter’in ise sabaha kadar süre istediğini vurguladı. Çavuşoğlu şöyle dedi:

"Neticede muhtemel bir ateşkesin modelitelerini içeren bir taslak metin ortaya çıkardık. Bu metin üzerinde özellikle Hafter tarafından gelen değişiklik önerilerini de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık. Hafter tarafı ise yarın sabaha kadar, Rus dostlarımızın bize söylediğine göre, süre istediler. Yarın sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa daha önce girişimimiz ve iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşkese uyacaklarını ilan eden Serrac ve Hafter tarafı yazılı bir şekilde bu taahhüdünü yerine getireceklerdir. Ondan sonra ateşkesin devamı ve siyasi sürecin hızlanması, Berlin ve BM çabaları dahil, neticeye ulaşılması için biz Rusya ile çalışmaya devam edeceğiz."

moskovalibyamüzakereleriateşkessarrajimzaladıhaftersabahakadarsüreistedi