Önce İnsan Sonra Haber

Magusa planda yoktu Polat Paşa aldı

Türkiye kahramanlar ülkesi. Tümgeneral Osman Fazıl Polat da onlardan biri. Paşa Kıbrıs Harekatı'nın efsanelerinden...

Gündem 18 Haziran 2019 Salı / 5 ay önce
Magusa planda yoktu Polat Paşa aldı

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Özel

1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın (KBH) üzerinden yıllar geçti ama bilinmeyen çok ayrıntın varlığı da gözleniyor.

Sivas'ın Şarkışla İlçesinden Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kahraman bir evladı Tümgeneral Osman Fazıl Polat yeni ayrıntıların aktörü.

Merhum Paşa KBH'da 28. Tümen'in komutanıydı. Kendisi 'Magusa Fatihi' olarak anılır. Onun o fethinde müthiş bir gurur öyküsü yatar. Zira Polat Paşa bugün yerleşime kapalı olan Maraş'ı alırken 'emre itaatsizlik' yapmıştı. Durması gereken yer yerine kendisine verilen ve ele geçirdiği hedefin güvenliğini düşünerek daha ilerilere gitmişti.

Polat Paşa, Genelkurmay Başkanlığı ile Kolordu Komutanlığı'nın 'Mağusa'nın sadece Türk kesimine girilmesi, planın dışına çıkılmaması' yönündeki emirlerine rağmen, Maraş'ı kendi komutanlık insiyatifini kullanarak aldı.

Harekâtta tümen komutanlığı yapan Polat'ın  gazeteci oğlu Yılmaz Polat, "Parola: Kıbrıs" isimli kitabında, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, "Maraş Bölgesi'nin Rumlara pazarlık karşılığında verilmek için alındığı" yolundaki görüşlerinin gerçeği yansıtmadığını yazmıştı.

Kahraman Paşa'nın gazeteci oğlu Yılmaz Polat, "Harekât planında olmamasına karşın Maraş, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Fazıl Polat tarafından emre itaatsizlik yapılarak stratejik önemi olduğu için alındı" diyerek tarihi sırrı dile getirdi.

Tümgeneral Polat ise "Harp Günlüğü'nde gelişmeleri şöyle anlatıyordu:

"Tümenimize Mağusa'nın Türk kesimi ile birleşmesi hedef olarak verilmişti. Bu şehrin yarısının ele geçirilmesini emniyet bakımından yeterli görmedim. Maraş kesimi dahil bütün şehrin ele geçirilmesini teklif ettim ve bu planı kendi inisiyatifimi kullanarak teklif ettiğim şekilde uyguladım. 15 Ağustos saat 15.00'te Mağusa varoşlarına vardık. Bizim Mağusa'ya yaklaştığımızı gören Rum Milli Muhafızları, sivil halkı, özellikle zenginleri, 'Türkler geliyor' diye Maraş kesimini boşaltarak Mağusa ve Maraş'ı savunmak için tertiplenmişlerdi. Maraş'taki zengin dükkân ve evlerdeki altın, inci, pırlanta, saat, para gibi kıymetli eşyaları yağma etmişlerdi. Maraş'a ilk girdiğim zaman bu manzaraları bizzat gördüm. Bu arada bir kısım Barış Gücü askeri de bu yağmaya katılmışlardı.

Bizim zamanımızda yakalananlar var. Maraş'ı yasak bölge ilan ettim. Türk ve Rum kimseyi bırakmadım. Bu suretle her türlü yağmacılık ve talanın önüne geçtim. Bu hususu Rum temsilciler Meclisi Başkanı Klerides de televizyondan Rum halkına ilan etti. 

Maraş'ı zengin turistik bölge olduğu için almadım. Her seviyedeki komutan kendisine üst komutanlıkça verilen hedefi ele geçirip bu hedef üzerinde kalmamalı. Bu hedeflerin savunulması için gerekli olan yakın arazi kesimine kadar ilerlemeli ve süratle bu hedefi uzaktan emniyet altına almalıdır."

CIA raporunu da yazdı

Yılmaz Polat kitapta, 11 Nisan 1978'de Stephen Snow'un hazırladığı George Harris tarafından onaylanan CIA raporuna da yer verdi.

Rapordaki şu ifadeler ise oldukça  dikkat çekiciydi:

"Türkler Kıbrıs konusuna esas olarak bir masraf ve çıkar karşılaştırmasıyla bakmıyorlar. Türkler için Kıbrıs, bir milli şeref ve taahhüt konusu olmuştur. Türkler 1974'te Kıbrıs'a müdahale ettikleri zaman, bunu, Kıbrıslı Türk soydaşları için duyduğu kaygıdan, Rum kışkırtmaları karşısında geri adım atmama kararlığından ve Rum kuşatması korkusundan yapmıştır. Türkiye, Kıbrıslı Rumların emniyetini garantiye aldıktan ve muhtemel bir Yunan darbesini önledikten sonra da yine Türk şerefi büyük ölçüde esas konu olmuştur. Bu kazançlar Türk kanıyla kazanılmıştır ve Kıbrıs kısa zamanda Türkiye için de siyasi mücadelede önemli bir konu olma potansiyeline sahiptir."

KKTC'nin yeni Başbakanı Ersin Tatar unutmadı...

Başbakan Ersin Tatar 1974 Barış Harekâtı’nda 28. Tümen Komutanı olarak görev yapan Fazıl Osman Polat’ın anısına oğlu Yılmaz Polat’a madalya verdi.

Tatar, KKTC’nin kutsal bir emanet olduğunu kaydetti. Devletin değerini iyi bilerek, Türkiye ile ilişkileri ileriye taşıma hedefinde olduklarını dile getiren Tatar, bu ilişkiyi bozmaya çalışanlar olduğunu, Kıbrıs’ın askeri ve stratejik önemiyle, Akdeniz’deki zenginliklere bakıldığı zaman, Kıbrıs’ın varlığının söz konusu coğrafyayı tamamladığını anlattı.

KKTC’nin varlığının tüm Türk dünyasına olumlu mesajlar verdiğinin altını çizen Başbakan, tarihsel süreç içerisinde Kıbrıs’ın altın bir stratejik nokta olma durumunu hep koruduğunu söyledi.

Polat Paşa'nın oğlu Yılmaz Polat da KKTC’nin her zaman Rum-Yunan lobisinin hedefinde olduğuna ve gerek KKTC’nin gerekse Türkiye’nin millî davada güçlü durması gerektiğini vurguladı. 

Tarihi bir  sırrı Kıbrıs'ta açıkladı

Yılmaz Polat 1974 Harekatı'nda babası gibi cephede olduğunu ilk kez açıkladı. Polat o sırada Kıbrıs’ın Sesi Radyosu'nda harekatı izlediğini duyurdu.

 

Osmanfazılpolatyılmazparolakıbrısmagusa