Önce İnsan Sonra Haber

'Müşterek Merkez' için Amerikalı askerler Şanlıurfa'da

Mutabakat çerçevesinde Şanlıurfa'da Müşterek Harekat Merkezi kuruldu. Şanlıurfa GAP Havaalanı'na inen askerler daha sonra otobüslerle hareket ederek merkeze ulaştı.

Gündem 12 Ağustos 2019 Pazartesi / 5 ay önce
'Müşterek Merkez' için Amerikalı askerler Şanlıurfa'da

Ekleyen: Kozmiktürk

Şanlıurfa'da ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat sonrası kurulan 'Müşterek Harekat Merkezi'nde görevlendirilecek ilk Amerikalı askerler kente ulaştı.

ABD ile Türkiye arasında 5-7 Ağustos tarihlerini arasında düzenlenen toplantılarda Suriye'de oluşturulması planlanan güvenli bölgenin tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezi kurulması mutabakatına varıldı.

Mutabakat çerçevesinde Şanlıurfa'da Müşterek Harekat Merkezi kuruldu. Merkezde görev yapacak 6 kişilik ilk Amerikalı askeri birlik ise bugün kente geldi.

Şanlıurfa GAP Havaalanı'na inen askerler daha sonra otobüslerle hareket ederek merkeze ulaştı.

MSB'den açıklama

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli tesis edilmesi planlanan 'Güvenli Bölge'ye yönelik 'Müşterek Hareket Merkezi'nin kurulması çalışmaları kapsamında 6 kişilik ABD heyetinin Şanlıurfa'ya ulaştığını açıkladı.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Suriye kuzeyinde ABD ile koordineli tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgeye yönelik Müşterek Hareket Merkezinin kurulması çalışmaları başlamıştır. Bu kapsamda ön hazırlık maksadıyla 6 kişilik ABD heyeti Şanlıurfa'ya ulaşmıştır. Harekât merkezinin önümüzdeki günlerde faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır" denildi.

DHA

Müşterek Harekat Merkezi'nde görevlendirilecek ilk Amerikalı askerlerŞanlıurfa'da