Önce İnsan Sonra Haber

Öztürk'ten Oktay'a belediye soruları

Yardım alan belediyeler varsa, bu belediyelere aktarılan ayrı ayrı ve toplam yardım tutarı ne kadardır?

Gündem 24 Mart 2020 Salı / 10 ay önce
Öztürk'ten Oktay'a belediye soruları

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk salgın nedeniyle belediyelere ilave kaynak desteği verilmesini istedi. Öztürk, "Mağdur olan vatandaşlarımıza yardım etmekten başka amacı olmayan bu Belediyelerimiz gelir kaybına uğramıştır. Ayrıca, virüs salgını tehdidine karşı önlem almak için (çevre, temizlik, ilaçlama, dezenfektan, toplu taşım) de gider kaybına uğramaktadırlar" dedi.

Tüm dünyada baş gösteren ve Türkiye'de yayılan Covid 19 virüsü ve neden olduğu hastalıklar nedeni ile vatandaşların maddi-manevi mağduriyetlere uğradığını anımsatan Öztürk, "Vatandaşlarımızın bu mağduriyetlerinin giderilmesi için, bazı büyükşehir belediyelerimiz başta olmak üzere, birçok il ve ilçe belediyesi, vatandaşlardan, tüzel ve özel kişilerden alacaklarını ötelemek ve bu alacaklardan doğan icra yolu ile tahsil haklarını kullanmama kararı almıştır. Dolayısı ile mağdur olan vatandaşlarımıza yardım etmekten başka amacı olmayan bu Belediyelerimiz gelir kaybına uğramıştır. Ayrıca, virüs salgını tehdidine karşı önlem almak için (çevre, temizlik, ilaçlama, dezenfektan, toplu taşım) de gider kaybına uğramaktadırlar" ifadelerini kullandı.

"Diğer taraftan, Covid 19 virüsü salgını nedeni ile Belediyelerin vergi gelirleri de düşmektedir. Bu da Belediyelerin Merkezi Bütçeden aldıkları payın düşmesine neden olacaktır. Bu durum belediyelerin temel işlevlerinin yerine getirilmesinde zaaflara da neden olacaktır" diyen Öztürk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

"7161 sayılı Kanunun 47. Maddesi uyarınca, Strateji ve Bütçe Başkanlığı bütçesine konulan belediye yardım ödeneğinden, Sayın Cumhurbaşkanının onayıyla yardım alan belediye bulunmakta mıdır?

Ödenekten yardım alan belediyeler varsa, bu belediyeler hangileridir?

Yardım alan belediyeler varsa, bu belediyelere aktarılan ayrı ayrı ve toplam yardım tutarı ne kadardır?

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 7161 sayılı Kanunun 47 inci maddesi hükmünü belediyeler yardım talep etmeden re’sen kullanmak yönünde bir tasarrufta bulunacak mıdır?"

yasinöztürksorufuatoktaybelediyelerdestek