Önce İnsan Sonra Haber

Pilli Tavşan...

Ak Parti'nin ağı yırtıldı. Balıklar kaçmaya başladı...

Gündem 4 Temmuz 2019 Perşembe / 5 ay önce
Pilli Tavşan...

Ekleyen: Kozmiktürk

HAKAN ŞANLITÜRK yazdı...

Ak Parti'de yerel seçimler ve tekrar edilen ikinci İstanbul seçiminin sancısı var. 

Başarısızlık uzun süredir fırsat kollayan Abdullah Gül-Ali Babacan-Ahmet Davutoğlu gibi dışlanan isimlerin sesinin yükselmesine ve muhalefet kazanının kaynamasına neden oldu.

Görünürdeki manzarada Ak Parti'nin ve Erdoğan'ın asıl problemi partilileriyle.  Zira bahsedilen isimlerin parti kurması halinde Ak Parti'nin milletvekili grubundan kopuşların olacağı ve Meclis çoğunluğunun kaybedileceği öngörülüyor.

Gül ve Babacan ikilisinin Erdoğan'a karşı cesaret gösterisinin sonuca ulaşmayacağı, bu ikilinin korkup geri adım atacağını düşünenler epey fazla.

Davutoğlu için 'daha cesur' yorumlarına rastladım. Hatta Davutoğlu'na yakın bir isim, merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun Davutoğlu için, 'Onların içinde yine yüreği en sağlam adam Ahmet Davutoğlu' dediğini aktardı.

Davutoğlu özellikle dış politikadaki yanlışların üzerine boca edildiği kişi. Yakınları 'devlet sırrı var. Ayrıca edebinden susuyor' gibi ifadelerle savunmaya çalışıyor bu durumu.

İktidar partisindeki muhalif gelişmeleri danışıklı dövüş olarak yorumlayanlarda var.

Bir dostum, 'Ak Parti ağı yırtıldı. Balıklar kaçmaya başladı. Bunlar kaçan balıkları başka ellere geçmeden toplama arayışı' şeklinde dikkat çeken bir analiz yaptı. Buradan ilginize sunmuş olayım...

'Pilli tavşan'dan bahsedecekken yine daldım. Kulis sohbetlerim sırasında ilginç bir bilgiye de ulaştım. Meğer Davutoğlu'nun gülümseten bir lakabı varmış. O lakabı takanlar ise bazı Avrupalılarmış.

Çalışkan olduğunu değerlendirdikleri Davutoğlu'na 'pilli tavşan' yakıştırmasında bulunmuşlar. Ben de bu lakabı tarihe not olarak düşmüş olayım.

Pillitavşanahmetdavutoğlu