Önce İnsan Sonra Haber

TSK 35 km derinlikte bile vurdu

Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi.

Gündem 9 Ekim 2019 Çarşamba / 5 ay önce
TSK 35 km derinlikte bile vurdu

Ekleyen: Kozmiktürk

Harekât emrinin gelmesiyle beraber Diyarbakır'dan üst üste F-16'lar havalandı. Resulayn, Kamışlı, Tel Abyad, Ayn İsa'daki 29 terör hedefi tam isabetle vuruldu. Bu hedeflerden bazıları 35 kilometre derinlikte bulunuyor.

Türk savaş uçaklarının hava operasyonu, topçu ateşiyle de destekleniyor. Vurulan hedefler arasında; PKK'nın Tel Abyad'da üsse çevirdiği eski Nüfus Müdürlüğü binası, Resulayn'daki silah deposu, aktarma merkezi, akaryakıt istasyonu ve yer altı sığınaklarının yanı sıra çok sayıda karargah yer alıyor.

PKK'nın da bölgedeki hastanelere el koyarak sivillere sağlık hizmeti verilmesini durdurduğu bildirildi. El konulan hastanelerde görev yapan sivil sağlık ekipleri dışarı çıkarıldı.

Bugün Azez'den Akçakale'ye gelen 14 bin ÖSO'cunun da hava harekâtının ardından sınırı geçmesi bekleniyor.

Türk jetlerinin vurduğu Ayn İsa Kasabası, sınır hattından 35 kilometre derinlikte. Son dönemde SDG'nin ana merkezi olan Ayn İsa'da Amerikan üsleri ve irtibat merkezleri de var.

Milli Savunma Bakanlığınca (MSB) Barış Pınarı Harekatı'nda Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı'nda olduğu gibi sadece teröristlerin hedef alındığı bildirildi.

MSB'nin Twitter hesabından, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamada bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan "Barış Pınarı Harekat Planı"nın Türk Silahlı Kuvvetlerince saat 16.00'dan itibaren uygulanmaya başlandığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014), 2178 (2014), 2249 (2015), 2254 (2015) sayılı kararları ve BM Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinde yer alan 'meşru müdafaa hakkı' çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Harekatı'nda olduğu gibi harekatın planlama ve icrasında sadece teröristlerle bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta, sivil/masum kişilerin ve harekat bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost ve müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir."

Aydınlık'ın aktardığına göre Türk savaş uçakları, Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Fırat Nehri’nin doğusunda yer alan ve yaklaşık 30 kilometre derinlikteki terör örgütü YPG/PKK hedeflerini imha etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait F16 savaş uçakları, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında YPG/PKK hedeflerini vurdu.Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi.

Ayn İsa ilçesi çevresindeki Rami Hava Üssü ve cephaneliği ile Aluk, Mustel, Esadiye, Fender ve Huşan köylerindeki terör örgütü hedefleri, savaş uçaklarınca bombalandı. Bombardımanda Resulayn ilçesi ve bazı çevre köyler ile Derik ve Kamışlı ilçeleri kırsalındaki terörist unsurlar da vuruldu. Terör örgütü YPG/PKK mensupları ise Türk savaş uçaklarının görüşünü kısıtlamak amacıyla lastik yakıyor. Öte yandan TSK Topçu birlikleri, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Tel Abyad'da örgütün mevzilerini obüs atışlarıyla hedef alıyor.

Barış Pınarı Harekat Planıtsksavaşuçakları