Önce İnsan Sonra Haber

Yaşar Topçu bombaladı: Erdoğan açıklasın!

Vatan, ormanlarıyla, kuşlarıyla, denizleri, gölleri, ırmaklarıyla, yaban hayatındaki hayvanlarıyla, taşıyla,toprağının altıyla-üstüyle, havası ile suyuyla vatandır. Onun için, bir çakıl taşından bile vazgeçmeyiz diyoruz.

Gündem 15 Ağustos 2019 Perşembe / 6 ay önce
Yaşar Topçu bombaladı: Erdoğan açıklasın!

Ekleyen: Kozmiktürk

Kaz Dağları Milli Parkı’na 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı’da başlatılan maden projesi, bugüne kadar ki en büyük çevre eylemleri arasına girdi. Maden sahasının yeri, kaç ağaç kesildiği, siyanür kullanıp kullanılmayacağı ve çevreye etkileri günlerdir tartışılıyor.

Kaz dağlarında yaşanan bu olumsuz gelişmelerle ilgili Ulaştırma, Bayındırlık ve İskan Eski Bakanı Yaşar Topcu Medya Siyasete yazılı açıklamada bulundu.

Yaşar Topçu açıklamasında “Gerçekten altın rezervi için mi bu işletme ruhsatı verildi? Yoksa, altın işletmesi, daha kıymetli ve stratejik bir madenin paravanası, perdesi midir?” ifadelerini kullandı.

Topcu’nun Medya Siyasete yaptığı açıklama şöyle:

“Bu güne kadar, sosyal medyada yazmayı düşünmedim.

Yakın çevremde birçok arkadaşımın bilgilerimi, düşüncelerimi, tecrübelerimi ve özellikle de “merkez sağın” elli yılı aşkın “Büyük Türkiye”idealine vakfedilmiş ömürleri içinde yapılan ama, yeni nesle unutturulmaya çalışılan başarılarını ve eserlerini anlatma ve konuşma zorunluğuna beni ikna etmeleri üzerine bilgisayarın başına geçtik.

Öncelikle, Büyük Türk Milletini ve onun yaşayan nesli olarak halkımızı, eski siyasi kişilik ve kimliğimle selamlıyorum.

Son günlerde kiminle konuşsam bana Kaz Dağları’nı soruyor.Sanırsınız ki; Kaz Dağları’ında kesilen ağaçlar insanlarımızın canından kesildi.

İnsanlarımız, Türkiye’nin başbelası haline dönüşen Suriye sorununu, işsizliği, pahalılığı, fakirleşmeyi bir kenara bırakmış değil. Ama, şu anda kamu aklının kanayan yeri, Kaz Dağları’ındaki orman katliamı.

Bu benim içinde öyle. Katliam yapılan yeri görünce içim sızladı.

Vatan, ormanlarıyla, kuşlarıyla, denizleri, gölleri, ırmaklarıyla, yaban hayatındaki hayvanlarıyla, taşıyla,toprağının altıyla-üstüyle, havası ile suyuyla vatandır. Onun için, bir çakıl taşından bile vazgeçmeyiz diyoruz.

Tamamının piyasa değeri 4.2 milyar$ olduğu söylenen bir altın rezervi için, herbir ağacı en az 90-100 yılda meydana gelen ormanlarımızı kim bu katlima açtı? Gerçekten altın rezervi için mi bu işletme ruhsatı verildi? Yoksa ,altın işletmesi, daha kıymetli ve stratejik bir madenin paravanası,perdesi midir?

Hiçbir yetkili,sorumlu ağzını açıp kamu oyunu bilgilendirmiyor.Neden?

Nedeni şu: Recep Tayyip bey başbakan olunca bir genelge yayınlayıp,yasa ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne verilmiş olan hazine arazilerinin, yasa ile Maden İşleri Genel Müdürlüğüne verilmiş olan (2018 de Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ile birleştirilerek, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü oldu) maden işletme ruhsatlarının, Orman Genel Müdürlüğüne yasa ile verilmiş olan orman arazilerinin tahsisi yetkilerini kendisine yani başbakanlığa aldı. Başkanlık rejimi denilen bu ucube rejimle birlikte yetkiler şimdi C.Başkanlığına geçmiş oldu.

Hiçbir kurum, kamuya ait bir taşınmazın özel kişi ve kurumlara satılması, kiralanması, tahsisi,maden işletmesi olarak kullanılmasına,ormanların maden yada Orman Kanunun 17.maddesinde belirtilen işlerde kullanılması için verilecek izinleri Başbakanlığa (şimdi C.Başkanlığına) iletmeden ve oradan gelecek cevaba göre hareket etmeden verememektedir.

Yasa ile kurumlarına verilmiş olan yetki ve görevleri başbakanlık ( şimdi c.başkanlığı) neden,hangi ihtiyaçtan dolayı kendisine alır? Arsa, arazi vs.taşınmazların tahsisi,kiralanması yada işletilmesi yahut satılması ile c.başkanlığının ne ilişkisi vardır ki bu işlere karışmaktadır? Niçin, bu yetkiyi genelge ile değilde, yasaları değiştererek meşru şekilde almak varken, yasaya aykırı genelge yoluyla gidilmiştir?  Bunun tek nedeni Ranttır. Bu yetkileri yasa ile kendisinde toplarsa kamu oyunda büyük tartışmalara neden olacaktı. Genelge yolu tartışmasız ve sessiz bir yol. Halkın böyle bir uygulamadan haberi yok. Bu uygulamayı sadece ilgiler biliyor.

Şimdi dönelim Kaz Dağları’na.

Diğerleri gibi, Kaz Dağları’ındaki maden işletme izni de geçmişte başbakanlıktan çıktığı için, hiçbir yetkili “baltayı taşa vurmak” korkusu ile ağzını açmıyor. Altın mı işlenecek, yoksa bu perde arkasında daha kıymetli stratejik bir maden mi ? Hiçbir açıklama yok.

4.2milyar$ değerindeki altın işletmesinin %10 alsanız,tutunki %50 sini devlet pay olarak alsa ne olacak? Bunca ormanın yok edilmesine değiyor mu?

Orman içinde bir madenin işletmeye alınması için,o madenin, işletilmesindeki kamu yararı hatta zorunluğu ile orman olarak korunmasındaki kamu yararı yada zorunluğu karşılaştırılarak bu tür izinler verilebilir.Rehabilite edilip edilemeyeceği bunun giderleri vs hesap edilir. Garantisi sağlanır.

Salt maden çıkarma hevesi ile ormanın katline, yok edilmesine zarar görmesine izin verilemez.Göz yumulamaz.

O halde bu izni veren başbakanlığın bugün ki temsilcisi Recep Tayyip beyin, bu işletmenin hangi zorunluluktan dolayı verildiğini kamu oyunu tatmin  ve ikna edecek şekilde açıklaması gerekir. Ayrıca, bu işletmenin altın pravanası arkasında daha kıymetli stratejlk bir varlığın alınıp götürülmesine olanak vermeyeceğini, yol açıp açmayacağını bildirilmesi gerekir.

Kamu oyunun (halkın) DOĞRULARI ÖĞRENME HAKKI VAR. Bu hak insan  ve vatandaş hak ve özgürlüklerinin “kutsal” olanlar listesinde yer almaktadır.

Hoşça kalın.Selam ve saygı ile.”

yaşartopçukazdağlarıaltınerdoğanrantsiyanürgenelge