Önce İnsan Sonra Haber

Yunanlıları kullanıp kaşıyorlar!

Yıldırım: Yunanistan'a tavsiyemiz iyi komşuluk ilişkileri içerisinde gerginliği artıracak provokasyonlardan uzak durmasıdır. Ülkemizin egemenlik haklarından kimsenin taviz vereceğimizi düşünmemesini bekliyoruz. Bu yönde yapılacak fiili durumlara gereken karşılığı vermeye kararlıyız.

Gündem 16 Nisan 2018 Pazartesi / 9 ay önce
Yunanlıları kullanıp kaşıyorlar!

Ekleyen: Kozmiktürk

Aydın'ın Didim ilçesi açıklarındaki Antrofotos (Hurşit) kayalığına bir grup Yunan tarafından dikilen Yunanistan bayrağı, sahil güvenlik ekipleri ve SAT komandoları tarafından kaldırıldı.

Bir grup Yunan, 'Hurşit' olarak bilinen kayalığa Yunanistan bayrağı dikti. Haberin duyulmasıyla bölgeye hareket eden sahil güvenlik ekipleri ve SAT komandoları, Aydın'ın Didim açıklarındaki kayalığa çıkarak, bayrağı kaldırdı. Başbakan Binali Yıldırım, bugün yaptığı açıklamada bayrağın kaldırıldığını şu sözlerle duyurdu:

"Ege Denizi'nde zaman zaman gerginliği artırmaya yönelik, komşumuz Yunanistan'ın birtakım faaliyetlerinin olduğu malumunuz. Son zamanlarda bu ihlallerde artışlar göze çarpıyor. Aidiyeti, sahipliği belli olmayan kaya parçaları var. Bunlara yönelik Kardak kayalıklarına benzer girişimlerin olduğunu görüyoruz. Didim açıklarında Antrofotos kayalığına Yunan bayrağı dikme girişimi oldu. Sahil güvenlik ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar, oradan o bayrağı kaldırdılar. Yunanistan'a tavsiyemiz iyi komşuluk ilişkileri içerisinde gerginliği artıracak provokasyonlardan uzak durmasıdır. Ülkemizin egemenlik haklarından kimsenin taviz vereceğimizi düşünmemesini bekliyoruz. Bu yönde yapılacak fiili durumlara gereken karşılığı vermeye kararlıyız."

'POPÜLİZMİN YUNANİSTAN'A FAYDASI YOK'

Bir basın mensubunun sorusu üzerine Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilime de değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise şunları söyledi:

"Yunanistan bizim komşumuzdur. Yunanistan'la ilişkilerimizi geliştirmek için birlikte adımlarda attık. En son Yunanistan uçağı düştüğü zaman Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım bey, Yunanistan Başbakanı Çipras'ı aradı, milletimiz adına üzüntülerini iletti. İki komşuyuz, iyi günde de kötü günde de beraber olmamız gerekiyor. Sorunlarımız ve ihtilaflarımız var ama görüş ayrılığı olduğu zaman tırmandırmadan üstesinden gelmemiz lazım. Daha önceki anlaşmalarla, kimin olduğu belirlenmeyen adacıklar var, kayacıklar var. Yunanistan bizim diyor, biz de Türkiye olarak 'Hayır bizim' diyoruz. Ama bu konuda bir görüş birliği yok. Yapılması gereken şey, gerginliğe yol açacak adımlardan kaçınmaktır. Biz söylüyoruz her zaman, burada tehlikeli adımlar atmayın bir kaza çıkabilir ya da askerlerimizin elinden bir kaza çıkabilir. Maalesef bir savunma bakanı var. Kimine göre iyi çocuk, kimisine göre şımarık çocuk. Yunanlılara göre söylüyorum. Popülizmi seviyor. Yunanistan Savunma Bakanı'nın şımarıklığı iki ülke arasındaki ilişkileri bozacak düzeye gelmemeli. Dün akşam bayrak dikildi, komandolarımız gitti aldı. Bu problem değil. yine alırız, yaparız. Bunlara ne gerek var. Ege'de krize yol açacak bir adım atmamaları gerekiyor. Attıkları zaman karşılığı buluyorlar. Popülizmin Yunanistan’a faydası yok." 

DHA

YunanistandidimaçıklarıbayrakdikmeBaşbakanÇavuşoğlu