Önce İnsan Sonra Haber

Avrupa ve Kafkaslar’ın en şahanesi Gümüşhane'de

Doğu Ladinleri, Doğu Karadeniz Göknarları, Doğu Kayınları, Sakallı Kızılağaçlar ve Adi porsuklarla bezeli ormanın 263 hektarlık bölümü korumaya değer görülmüş.

Magazin 27 Temmuz 2019 Cumartesi / 6 ay önce
Avrupa ve Kafkaslar’ın en şahanesi Gümüşhane'de

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Ankara

Gümüşhane tarihi ve turistik yöreleriyle, sahip olduğu güzelliklerle ilgi odağı.1998 yılında koruma alanı ilan edilen Örümcek Ormanları da en fazla rağbet gören adresler arasında. Bu ormanlar 'yeşil büyü' olarak da tanımlanıyor.

2630 dekarlık bir alanı kaplayan güzellikler Kürtün’e 17 km uzaklıkta. Bu alanda Avrupa ve Kafkaslar’ın en boylu ve çaplı ladin ve göknarları bulunuyor.

Ortalama 417 yaşına varan ağaçlar 4 asra şahitlik etmenin verdiği gururla dimdik yükseliyor. Doğal kaynak değerleri yüksek ağaçların belirlenmesi, benzerleri ile karşılaştırılması ve bu tür ormanların kendilerini yenileyebilmesi, güçlerinin dış etmenler ile bozulmamasına bağlı. Bu nedenle benzersiz ve olağan üstü doğal güzelliğe  sahip olduğu bilimsel verilerle kanıtlanan bu alan, Tabiatı Koruma Alanı statüsü ile yasal koruma altına alınmış. Kendi türünün sınırları içinde eşine ender rastlanır ladin ve göknar ağaçlarından dörder adedi Tabiat Anıtı olarak tescillenmiş.

Doğu Ladinleri, Doğu Karadeniz Göknarları, Doğu Kayınları, Sakallı Kızılağaçlar ve Adi porsuklarla bezeli ormanın 263 hektarlık bölümü korumaya değer görülmüş. Labirenti andıran patikaları, göğe tırmanan ağaçları, hırçın yamaçları, dereri ve şelaleleriyle Gümüşhane’nin yeşil büyüsü olan Örümcek Ormanları ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim kazandırmak için üzerine kurulacak ahşap köprüyü bekliyor.

örümcekormanlarıgümüşhanekürtünyeşilbüyüladingöknarağaçlarıkoruma