Önce İnsan Sonra Haber

Aydın Doğan bu türküye bayılıyor!(Video)

Aydın Doğan’ın düşkün olduğu şeylerden biri de türkülerdir. Çok sever. Gümüşhane’nin Kelkit İlçesi doğumludur. Buranın bir Türküsü ise Doğan için özeldir. Zira onu fırsat buldukça dinler...

Magazin 7 Ağustos 2019 Çarşamba / 11 ay önce

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Özel

Aydın Doğan Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından. Yakın zamana kadar aynı zamanda 'medya imparatoru'ydu.

Memleketine düşkündür. Bu nedenle her sene ziyaret eder, hasret giderir, ailelerine ait yüzlerce dönüm arazileri gezer. Merhum babası İrfani Doğan Kelkit’in ağalarındandı. Vakti zamanında “onun ekmeğini yemeyen” yoktur denir.

Aydın Doğan’ın düşkün olduğu şeylerden biri de türkülerdir. Çok sever. Gümüşhane’nin Kelkit İlçesi doğumludur. Buranın bir Türküsü ise Doğan için özeldir. Zira onu fırsat buldukça dinler, eşlik etmeye gayret eder. Türkünün adı ‘Kelkit’in altı bağlar.’ Çimen Dağı ve Köse Dağı’ndan gelen sular Kelkit’in alt kısmında birleşir, Kelkit Çayı oluşur. Türküdeki ‘Kelkit’in altı bağlar’ sözünün buradan geldiği varsayılır, anlatılır.

Mesela Aydın Doğan Vakfı (ADV) birkaç yıl evvel Aydın Doğan Ödülü’nü Halk Müziği dalında Arif Sağ’a takdim etmişti. O gecede, TRT sanatçısı Aysun Gültekin´in söylediği ‘Kelkit´in altı bağlar’ türküsüne Aydın Doğan ayağa kalkarak eşlik etmişti.

Kızı Hanzade, babasının türkü sevdasını anlatırken, “Halk müziği hepimiz için çok önemli. Ancak, özellikle babam için müzik deyince aklına ilk gelen, halk müziğidir. Bu müziğe kendisi tutkundur, pek çok eseri ezbere bilir ve hatta söyler. Ne mutlu bize ki, bu yıl yönetim kurulumuz, babamın ve ailemizin de çok sevdiği, Türk Halk Müziği alanında ödül verilmesini kararlaştırdı. Halk müziğinin duyguları birleştirici özelliğine dikkat çekmek ve evrensel değerimizi birlikte bu gece hatırlamaktan memnuniyet duyuyoruz” demişti.

Sözleri şöyle:

(yavri yavri) Kelkit'in altı bağlar
(yar yar) Kar yağar seki bağlar zalim yar
(oğul kurban) Muratlı murat almış
(yar yar) Muratsız hergün ağlar
Di gel zalim amman hayın yar

(yavri yavri) Baba der baktı geçti
(yar yar) Bilmedim vakti geçti
(oğul kurban) Dünya bir penceredir
(yar yar) Her gelen baktı geçti
Di gel zalim amman hayın gel

aydındoğankelkitinaltıbağlartürkühanzadeödüleşlikhalkmüziği