Önce İnsan Sonra Haber

Yakutistan'da Galatasaraylı muhtar!

Doğrusu bizim için binlerce km. uzakta bir köyde Galatasaraylı bir muhtarla karşılaşmak oldukça sürpriz oldu.

Magazin 1 Aralık 2019 Pazar / 6 ay önce
Yakutistan'da Galatasaraylı muhtar!

Ekleyen: Kozmiktürk

Süleyman Sancak - Kozmiktürk

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun Yakutistan’a gitti. Hem ödül aldı, hem eski arkadaşlarıyla hem de Türkiye’den öğrencileriyle buluştu.

Ergun, bu ıssız coğrafyada gerçekleştirdiği programıyla ilgili bazı fotoğraflar ve notları aktarmayı da ihmal etmedi.

Ergun’un fotoğrafları Yakutistan’ın bozulmamış doğasının yanı sıra insanların sıcak ve samimi karakterlerini de gözler önüne serdi.

Ergun'un ilginç bir de raslantısı oldu. Ta oralarda Galatasaray tutkunu bir muhtarla karşılaştı ve sohbet etti. Ergun, 'Nam iline bağlı Üödey köyünde Galatsaraylı bir muhtarla karşılaşmak sürpriz oldu" ifadeleriyle aktardı o anı...

İşte Prof. Ergun’un paylaştığı notlar:

*Bugün ilim hayatımın en önemli günlerinden biriydi. Sahalar (Yakut) üzerine yaptığım çalışmalar, Severo-Vastoçnıy Federalnıy Universitet imeni M. K. Ammosova rektörlüğü ve Olonnho Enstitüsünce ayrı ayrı ödüllendirildi. Bu ödüller beni daha fazla çalışmam için teşvik edici olacak.

*Önce biraz üşüdük, sonra olonghohutun (destancı) sesiyle ısındık.

*Akşam yemeğimizi bir Saha (Yakut) ailesinin evinde yedik. Yemek sırasında olongho (destan) dinledik. Dinlediğimiz destan Menge-Hangalas bölgesine ait idi. Evlerini ve sofralarını bize açan Sayın Vera Ramanovna'ya ve ailesine teşekkür ederiz.

*Yakutsk'un yüksek ve uzak bir tepeden gece manzarası. Ne yazık ki kar yağdığı için biraz dumanlı.

*Hocalık güzel bir meslek. Eski öğrencilerinizle Kuzey Doğu Sibirya'da bile karşılaşıp görüşebilirsiniz. Selçuk Üniversitesi'nden öğrencimiz Tit Zaharov ve ailesi ile Yakutsk'ta görüştük. Evlerinde misafirleri olduk. Kayınpederi Viktor, eşi Anna ve 3 yakışıklı oğullarıyla güzel bir akşam yemeği yedik.

*Yakutsk'tan Nam'a doğru gidiyoruz.

*Binlerce km. uzakta eski bir arkadaşınla karşılaşmak müthiş bir duygu. En son 1993 yılında görüşmüştük. 26 yıldır görüşmemiştik Ukhan'la. Evinde kendi elleriyle yaptığı yemeklerden ikram etti. Hatıraların anlatıldığı güzel bir akşam yemeği oldu.

*Bugün Nam iline bağlı Üödey Köyünü gittik. Öncelikle köyün 3. dönemine seçilmiş olan muhtarı Semyon Vladimiroviç Yadreyev'i ziyaret ettik. Doğrusu bizim için binlerce km. uzakta bir köyde Galatasaraylı bir muhtarla karşılaşmak oldukça sürpriz oldu.

*Yakutya'nın Nam iline bağlı Üödey Köyü okulunu 4 yıl önce de ziyaret etmiştik. O zamanki müdür Nikolay Ivanoviç Barașkov da bizi karşıladı ve hasret giderdik. Okulun yeni müdiresi Veronika Rovnilovna Barașkova ise iyi bir ev sahipliği yaptı. Öğrencilerine hitap etmemizi sağladı.

*Saha Sire (Yakutistan)'den Günaydın.

*Lena'da buz üzerinden gidiyoruz…

Prof. Ergun kimdir?

Kargıcak köyünde doğan Ergun Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek Lisansını Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde, Doktorasını Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yaptı.

Erzurum Atatürk ve Konya Selçuk Üniversiteleri Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde Öğretim Üyesi olarak ders verdi. 1996'da doçent, 2006'da profesör unvanını aldı.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi'nde Öğretim Üyeliği görevinde bulundu.

İyi düzeyde İngilizce, Rusça ve Farsça bilen Ergun, evli ve 2 çocuk babası.

metinergunyakutistanziyaretöğrenciarkadaşgalatasaylımuhtariyipartimuğlamilletvekili