Mart’taki yerel seçimlerde ANAP kökenli isimler gözde. Onlardan biri de eski Bayındırlık Bakanı Cengiz Altınkaya.

Cengiz Altınkaya, ODTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu. Yenipazar’ın eski Belediye Başkanlarından. Altınkaya, 2 yıl Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, ANAP Genel Başkan Vekilliği, 4 dönem Aydın Milletvekilliği yaptı.

Özal’ın sevdiği bakanlardandı. Birlikte önemli icraatlar yaptılar. Otoyollarda imzaları var. Türkiye’yi şantiyeye çevirdiler. Aynı zamanda, merhum Valilerden Recep Yazıcıoğlu’na en büyük desteği verenlerden biriydi.

Ak Parti Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın için de ince eleyip sık dokuyor. Aydın’da belediye CHP’de. İktidar, CHP’nin önüne geçebilmek için merkez siyasetten bir ismi yarışa sokmak zorunda. Zira her kesime hitap etmek gibi bir zorunluluk var ortada. Aydın’ın seçmen profiline baktığımızda bu zorunluluk açıkça görülüyor. Tabi böyle bir ismin aynı zamanda seçmen tarafından da seviliyor olması kaçınılmaz.

Edindiğim kulis bilgilerine göre, iktidar partisi yetkilileri Türkiye çapında “En doğru isimler kim olur?” diye araştırma yapmış. Aydın’da, ANAP’ın, merhum Turgut Özal’ın Bakanı Cengiz Altınkaya’nın ismi sıkça seslendirilmiş. Milletvekili Mustafa Savaş da üzerinde durulan diğer isim olmuş. Parti müfettişleri sahadaki bu tabloyu parti merkezine iletmişler. Son karar orada verilecek.

Geçmişte uzun yıllar ANAP'ı izleyen bir gazeteci olarak Cengiz Altınkaya ile ilgili en önemli tespitlerim; insan ilişkilerinin sıcaklığı, işkolik yapısı, mütevaziliği ve hemşehrilerine olan düşkünlüğü...

Bakalım iktidar Aydın da nasıl karar verecek?