Kimi Kürt sorunu dedi, kimi Güneydoğu…

Bana göre iki tanım da yanlış.

Türkiye’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi oralarda da problemler var. Ama bu eksiklerin yerli ve yabancı düşmanların algı operasyonları, provokasyonları sebebiyle ete kemiğe bürünmesine göz yuman da maalesef devlet…

Herkes ‘radikal çözüm’ diye bir terane tutturmuş gidiyor. Acaba gerçekten öyle mi olmalı?

Gelin dışarıdan gazel okuyanlar yerine, bu sıcak günlerde orada görev yapan bir yetkiliye kulak verelim. Aslında, çözümün çok yakınımızda olduğu gerçeğine ulaşalım.

Anlatan bölgede görev yapmış bir Kaymakam... Adı Şahin Kazancı...

“Göreve başlarken ben de ‘radikal çözümler gerekli’ diye düşünüyordum. Ancak aradan geçen zaman içinde buradaki problemleri çözmek için radikal adımlara değil, ‘rutinlerin radikal şekilde uygulanması’ gerektiğine kanaat getirdim. Bölgede, toplum düzeni ve kamu güvenliğini tesis etmek için konulmuş hukuk kurallarının, yatırımlarıyla birlikte gerçekleştirilmesine ihtiyaç var” diyor Kazancı.

Şu yanlışı yüzümüze çarpıyor:

“Geçmişten gelen bazı sorunlar var. Kaçak, çay, sigara, elektrik, mazot… İnsanları kendi elimizle kanun kaçakçısı saymışız. Bunların gelir ve geçim kapısı haline dönüştürülmesine ses çıkarmayarak meşru bir şeymiş gibi görülmesine yol açmışız. Eğer okulda öğrenci devamsızlık yaptığında yok yazılmıyorsa, kırmızı ışıkta geçmenin cezası yoksa, ruhsatsız işletmeler, iskansız yapılar şehrin genelini oluşturuyorsa ‘Neden terör var?’ demek anlamını kaybediyor.”

Kaymakam Bey, bölgede öncelikli olarak, devletin yasa ve kurallarının küçük, büyük demeden uygulanması gereğine işaret ediyor. Halkın kanun dışına çıkmasına izin vermeme mecburiyetini hatırlatıyor. Şöyle devam ediyor:

“Bir yerde bir binanın camları kırıldığında ona müdahale edilmiyorsa oradaki tüm camların kırılmasına zemin hazırlanmış olur. Kaybettiğimiz canlardan önce kırılan camlara engel olmak zorundayız. Terörle mücadele teröristle mücadeleyle karıştırılmamalı. Askerin silahlı mücadelesinin yanında devletin, toplumun tüm kurumlarının teröre neden olan sorunlar hakkında bilgi ve eylem birliği içerisinde olmasına gereksinim var. Bölgede görev yapan kamu personelinin ya çok iyi seçilmesi yada geldikleri andan itibaren yetişmelerinin sağlanarak sadece görevli değil gönüllü olarak atandığı mesleğe adanmış bir anlayışla hizmet sunmaları gerekiyor.”

Kaymakam Şahin Kazancı, sorunlara doğru teşhis koymakla kalmıyor. Hemen icraata başlıyor. Göreve başladıktan sonra hızlı adımlar atıyor. Sosyal, kültürel, mekansal iyileştirmeler gerçekleştiriyor. İçme suyu, asfalt, altyapı çalışmaları yapıyor. Yeni okullar hizmete sokuluyor, mevcut okulların rehabilitesi sağlanıyor. Öğretmen, polis, asker vs. oluşan Ar-Ge ve Proje Koordinasyon Birimi bünyesinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Kadın ve gençlere özel önem veriyor. Güçlü Üniversiteli ve Güçlü Liseli Gençlik Programları başlatıyor. Köy ve Anaokullarında Farkındalık Programı, Kariyer ve Değerler Seminerleri, Kadınlara evlilik, aile, çocuk seminerleri başlatıyor. Spor alışkanlığının yaygınlaşması için gayret gösteriyor.

Türk devletine kin besleyenlerin zaaflarımızdan yararlandıkları realite. Son yıllarda yaşananları koyabileceğimiz başka zemin yok. Formül belli. Birlik içinde, çelik bir kale gibi olmalı, yanlışlardan vazgeçmeliyiz. Zaafa düşünce saldıran çok oluyor.

Çözümün uzakta değil burnumuzun dibinde olduğu gerçeği karşımızda.

Vatansever yöneticilerden oluşan devletin öncülük etmesi yeterli