Doğal olarak Mart'a kadar seçim ana gündemimiz olacak.

Ak Parti ile MHP tekrar işbirliği yoluna girdi. CHP'de aynı işbirliğini İYİ Parti ile yapıyor.

CHP-İYİ Parti işbirliğinde gelinen noktada bir prensip anlaşması var. Yani, yarışa güçbirliği yaparak girmeye onay verilmiş. Bu birlikteliğin işe yarayacağına kanaat getirilmiş. 

Temasları yürüten Koray Aydın ve Bülent Tezcan şimdi iller listesi için çalışıyor. 

CHP'nin İYİ Parti için düşündüğü illerin sayısı 14 filan değil. 9-10 il işbirliğinin kapsama alanına girecek. O iller arasında, Ankara, İstanbul, Denizli, Antalya, Adana, Mersin, Manisa ve Bursa'nın bulunduğu bana gelen bilgiler arasında.

Aydın ve Tezcan büyük olasılıkla bu hafta genel başkanlarına belirlenen illeri sunacak. Liderler bunlara bakacak, ilaveler veya çıkarmalar söz konusu olabilecek. Daha sonra da kurmaylara, 'oturun pay edin' talimatı verilecek. İnce işçilik de o zaman başlayacak. 

İşin düğümlendiği noktalarda liderler ya çözüm bulacak veya iki parti ayrı ayrı yarışa girecek. Bazı illerde zorlu bir mesai bekliyor kendilerini.

Mesela, son seçimde Denizli de İYİ Parti'nin oy oranının yüzde 16, Antalya da yüzde 17 civarında olması bu illerdeki paylaşımın çetin geçeceğinin göstergesi.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, CHP'lilerin Büyükşehir Adayı için İYİ Parti'ye geçit vermeleri halinde sonuç alınacağından ve Denizli'nin Ak Parti'den alınacağından emin konuşuyor. CHP'nin Denizli'de okkalı bir aday bulamaması Öztürk'ün tezini güçlendiriyor.

Buna karşın Antalya'da CHP'nin adayı çok güçlü bir isim. Muhittin Böcek'le Antalya'nın Ak Parti'den alınacağı yönündeki kanaat çok baskın. O nedenle Antalya Büyükşehir adayının CHP'den olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Hassas adreslerden biri Ankara. İYİ Parti adayın kendi partilerinden olmasını arzu ediyor ama bu ihtimal zor. O nedenle de İYİ Parti hassasiyeti Mansur Yavaş isminde toplamaya yönelmiş durumda. İYİ Partililer şimdi Mansur Yavaş'ın adaylığında ısrar ediyor. 'CHP, Yavaş'ı aday yapmalı' diye bastırıyor. Yavaş'ın Ak Partili, Ömer Çelik'le görüşmesi kızgınlık doğursa da Ankara da büyük bir marka haline geldiği için vazgeçilmesi kolay görünmüyor. Yavaş'ı takımına alan avantajı da kapmış olacak.

İYİ Parti, Ankara'da CHP ile işbirliğine Mansur Yavaş'ın aday gösterilmesi şartını koşmuş görünüyor...

Kimsenin bakmadığı yerden bakıp size bir realitenin varlığını da hatırlatmak isterim.

İYİ Parti'nin CHP ile yaklaşık 10 il üzerinde pazarlık yapıyor olması, MHP'nin Ak Parti ile kaç il için benzer pazarlığı yapacağı sorusunu akla getiriyor. İYİ Parti'nin, CHP'den aldığı il ve ilçe sayısı, MHP'nin Ak Parti'den alacağından bariz oranda fazla olursa farklı tepkilere yol açabilir.

MHP seçmeni, 'Neden bu kadar az? İYİ Parti kadar olamadınız' gibi sorular sormaya kalkabilir. Peşinden de, 'üstelik bizim oylarımız İYİ Parti'den fazla olmasına rağmen' diye de ekleyebilir.

Bakalım kim hem pazarlığı daha sıkı yapacak, hem de isabetli tercihlerde bulunacak....