Parlamentoyu izleyen deneyimli gazeteciler bilirler; zaman zaman 'siyaset tarlası' yeniden sürülür. Yeni aktörler ortaya çıkar, iktidarlar değişir.

2002'de böyle bir sahneyi izledi Türkiye. Ak Parti iktidarı devraldı. Köklü partiler; ANAP, DYP Meclis dışında kaldı. 

Şimdi yine benzer bir manzara ile karşı karşıyayız. Siyasette yeni aktörler var. İktidar sıkıntıda...

Bütün bu gelişmelerde etkili olan adresin adıysa 'Devlet.'

O 'Devlet'ki çok da kızanı var. 'Aman efendim sen nasıl iktidara destek olursun' temelinde toplanıyor eleştiriler. 

Seçim olacaksa o karar veriyor, güvenlikten, dış politikaya kritik adımların atılmasında O'nun imzası var. Bazen dün söyledikleriyle tezat olan yaklaşımları oluyor bahsettiğim 'Devlet'in. Kendisi iktidarda olmasa da iktidardaymış gibi politikaları yönlendiriyor. Öyle önemli bir fonksiyon icra ediyor ki; Türkiye'ye gelip Cumhurbaşkanı ile görüşen NATO Genel Sekreteri O'na da uğrayıp 3 saat konuşmadan dönemiyor.

ANAP'ın merhum Turgut Özal zamanından beri Meclis'teki Grup Müdürlüğünü yapan Hüseyin Ünlü geçenlerde WhatsApp'dan bir not gönderdi. Şöyle diyordu:

"Devlet Bahçeli, Meral Akşener'e İYİ Parti'yi kurdurdu.Erken seçimi gündeme getirdi. Muhalefeti birleştirdi, ittifak kurdurdu. Yüz bin imza işini gaz vererek bir günde tamamlattı. Bir tek görevi kaldı, o da Meral Akşener'i Cumhurbaşkanı yapmak. Daha ne yapsın Behçeli size yaranmak için sevgili vatandaşlar... "

Hüseyin Ünlü'nün mesajı hiciv kokuyordu ama şöyle bir düşündüğünüzde hiç de yanlış değildi. Öyle yada böyle, isteyerek veya istem dışı 'Devlet' bugün ortaya çıkan tablonun baş mimarı değil mi?

Hal böyle olduğuna göre bugünkü iktidardan kurtulmak isteyen kesimlerin 'Devlet'e tepki göstermek yerine 'alkış' tutması, 'şapka' çıkarması gerekmez mİ?

Malum bahsettiğim 'Devlet' MHP Lideri Bahçeli. İktidar, Erdoğan bir dolu yanlışından sıyrılıp ulusal politikalar uygulama yoluna girmişse bunda Devlet Bey'in payı büyük. 

Sanılanın aksine seçimlerde MHP iyi de bir oy alacak. Kemik oyu yüzde 7. Kimilerinin hesap edemediği şekilde Ak Parti içindeki milliyetçi oylardan alacak. Başka yerlerden de. HDP'nin barajı aştığı bir Türkiye'de MHP'nin HDP'den daha fazla oy alacağını söylüyorum not edin. Tabi bu milletvekili sayılarına da yansıyacak. Ama MHP oylarının aynı oranda ittifakın Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'a yansıması da mümkün değil. Çok fire olacak..

MHP'nin keyfi yerinde, iktidar ve Erdoğan'ın işi zor...

Sevgiyle kalın...