Önce İnsan Sonra Haber

ABD, Çin'le yüzleşiyor, Deniz'de savaş kokusu...

USS Theodore Roosevelt'e güdümlü füze kruvazörü USS Bunker Hill ve Arleigh Burke sınıfı muhripler USS Russell ve USS John Finn eşlik ediyor.

Dünya 25 Ocak 2021 Pazartesi / 1 ay önce
ABD, Çin'le yüzleşiyor, Deniz'de savaş kokusu...

Ekleyen: Kozmiktürk

USS Theodore Roosevelt liderliğindeki bir Amerikan uçak gemisi grubunun çekişmeli Güney Çin Denizi'ne girmesinden sonra, Uzakdoğu'daki savaş korkusu arttı.

Pekin neredeyse tüm bölgede egemenlik iddia ediyor ancak bu, beş komşusunun rakip iddialarıyla çatışıyor. Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en işlek denizcilik şeridinde Çin egemenliğini reddediyor ve bölge boyunca düzenli olarak “navigasyon özgürlüğü” devriyelerine savaş gemileri gönderiyor.

USS Theodore Roosevelt'e güdümlü füze kruvazörü USS Bunker Hill ve Arleigh Burke sınıfı muhripler USS Russell ve USS John Finn eşlik ediyor.

ABD, misyonun "denizlerin özgürlüğünü sağlamak, deniz güvenliğini teşvik eden ortaklıklar kurmak" olduğunu söyledi.

Grubun komutanı Tuğamiral Doug Verissimo şunları ekledi: "30 yıllık kariyerim boyunca bu sularda yelken açtıktan sonra, rutin operasyonlar yürütmek, denizlerin özgürlüğünü desteklemek ve güven vermek için tekrar Güney Çin Denizi'nde olmak harika. Dünya ticaretinin üçte ikisi bu çok önemli bölgeden geçerken, varlığımızı sürdürmemiz ve hepimizin gelişmesine izin veren kurallara dayalı düzeni geliştirmeye devam etmemiz hayati önem taşıyor."

15 Çin uçağı girdi

Tayvan'ın güney kesimine ve Güney Çin Denizi'ndeki Tayvan kontrolündeki Pratas Adası'na 12 savaş jeti dahil olmak üzere toplam 15 Çin uçağı girdi. Çin, arka arkaya iki gün bölgeye savaş uçaklarıyla ilk kez girdi.

Pekin, son aylarda Pratas Adası yakınlarında askeri tatbikatlar yapıyordu.

Tayvan'ı kendi bölgesi olarak iddia eden Çin, son aylarda neredeyse her gün sular üzerinde uçuşlar gerçekleştirdi.

Ancak, genellikle sadece bir veya iki keşif uçağıyla gelen Çin bu sefer farklı davrandı.

express.co.uk'da yer alan habere göre Tayvan savunma bakanlığından alınan bir harita, aralarında bir Y-8 denizaltı karşıtı uçağın da bulunduğu Çin uçaklarının aynı sularda uçtuğunu ortaya çıkardı.

Adanın savunma bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Tayvan Hava Kuvvetleri Çin uçaklarına füzeler konuşlandırdı.

çintayvanabdsavaşkorkusu