Önce İnsan Sonra Haber

Avrupa ve Rusya'dan İsrail'e tepki

Açıklamada, yerleşim birimlerinin Filistin Devleti kurulması ve iki devletli çözüm umutlarına ciddi zarar verdiği ifade edildi. 

Dünya 19 Kasım 2020 Perşembe / 1 hafta önce
Avrupa ve Rusya'dan İsrail'e tepki

Ekleyen: Kozmiktürk

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 4 üyesi Almanya, Fransa, Belçika ve Estonya ile konseye gelecek sene katılacak Norveç ve İrlanda, İsrail'e işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan 'Givat Hamatos' yasa dışı yerleşim birimine ek konut inşası planından vazgeçmesi çağrısı yaptı. 

Söz konusu 6 ülke tarafından yapılan ortak açıklamada, İsrail yönetiminin "Givat Hamatos" yasa dışı yerleşim birimine ek konut inşası kararından derin endişe duyulduğu bildirildi. 

Kovid-19 salgınına rağmen yılın başından beri mal ve mülke el koyma ve yıkımların üzücü bir şekilde devam ettiğine dikkati çekilen açıklamada, Batı Şeria'da bir Filistin okulunun da yıkım tehdidi ile karşı karşıya olduğu ifade edildi. 

İsrail'e işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan "Givat Hamatos" yasa dışı yerleşim birimine ek konut inşası planından geri adım atma ve diğer bütün olumsuz yerleşim planlarını durdurma çağrısı yapılan açıklamada, yasa dışı yerleşim planlarının uluslararası hukuku ihlal ettiği vurgulandı. 

1967 sınırları öncesi hiçbir değişimin tanınmayacağı kaydedilen açıklamada, yerleşim birimlerinin Filistin Devleti kurulması ve iki devletli çözüm umutlarına ciddi zarar verdiği ifade edildi. 

Açıklamada, İsrail'e sorumlu davranma, son haftalarda yaptığı normalleşme anlaşmalarının olumlu dinamiklerini yakalama, anlaşmalara bağlı kalma ve bu yönde adımlar atması çağrısı da yapıldı. 

Rusya'dan tepki

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzya, İsrail yönetiminin Doğu Kudüs’te binden fazla konut inşa etme planlarından endişe duyduklarını belirterek yerleşim faaliyetinden vazgeçme çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Rus Daimi Temsilci Vasiliy Nebenzya, “Ortadoğu çözümünün uluslararası hukuk çerçevesine aykırı olan bu karardan dolayı endişeliyiz” ifadesini kullandı.

Sputnik'in aktardığına göre Givat Hamatos yerleşim biriminde yeni konut inşaatının, Doğu Kudüs’ü Beytüllahim’den keseceğini ve BM kararlarıyla öngörülen Filistin devletinin toprak devamlılığını ihlal edeceğini kaydeden Rus diplomat, “İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşimlerinin yasa dışı olduğu yönündeki ilkesel tutumumuzu teyit ediyoruz. Yerleşim faaliyetinden vazgeçmeye ve ilhak planlarını tamamen gündemden kaldırmaya çağırıyoruz” dedi.

Nebenzya, aynı zamanda şiddete, İsrail topraklarına yönelik füze saldırılarına son verilmesi ve terörist tehditlerle mücadele çabalarının birleştirilmesi gerektiği kaydetti.

İsrail yönetimi Doğu Kudüs’teki Givat Hamatos yasa dışı Yahudi yerleşim birimine 1257 yeni konut inşası projesi için ihale sürecini başlatmıştı.

avruparusyaisrailtepki