Önce İnsan Sonra Haber

Belarus KGB'si, Rus KGB'cileri kıskıvrak yakaladı!

Lukaşenko: Ruslar, neredeyse bu vatandaşları ülkeye bizim soktuğumuzu söylüyor. Kirli niyetlerini bir şekilde haklı çıkarmaları gerekiyor

Dünya 30 Temmuz 2020 Perşembe / 2 hafta önce
Belarus KGB'si, Rus KGB'cileri kıskıvrak yakaladı!

Ekleyen: Kozmiktürk

Belarus’ta güvenlik güçlerinin Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı 33 paralı askeri yakaladığı bildirildi.

BELTA haber ajansının güvenlik güçleri kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, Belarus'ta 9 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanya sürecini istikrarsızlığa uğratmak için 200’den fazla militanın ülkeye gelişi ile ilgili istihbarat alındığı aktarıldı.

Ülkeye giriş yapan Rusların her birinin yanlarında küçük bir el bagajı ile araca birkaç kişi tarafından yüklenebilen üç büyük ağır valiz getirdiği belirtilen haberde, 24 Temmuz’u 25 Temmuz’a bağlayan gece Minsk’te bir otele yerleşen bu grubun, 27 Temmuz’da Minsk bölgesinde bir sanatoryuma geçtiği kaydedildi.

Haberde, sanatoryum yönetiminden alınan bilgiye göre ziyaretçilerin Rus turistlere kıyasla "sıra dışı davranışları" ve tek tip askeri tarz kıyafetlerinin dikkati çektiği ifade edilerek, bunun üzerine dün gece yarısı, Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) “A grubu” özel timinin İçişleri Bakanlığı güçlerinin desteği ile düzenlediği operasyonda 32 Rus paralı askerinin Minsk yakınlarında gözaltına alındığı bildirildi.

Ülkenin güneyinde de aynı anda bir paralı askerin daha yakalandığı belirtilen haberde, 33 kişinin kimlik bilgilerine de yer verildi.

Gözaltına alınan bu 33 kişiyle ilgili soruşturma yürütüldüğü ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Lukaşenko: Rusya açıklama yapmalı

Öte yandan, BELTA haber ajansının haberine göre, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, ülke güvenlik güçlerinin Rus Wagner'e bağlı 33 paralı askeri yakalamasıyla ilgili olarak Güvenlik Konseyini topladı.

Burada yaptığı konuşmada, "Sizleri bu gece gerçekleşen olağanüstü olayın netleştirilmesi için buraya davet ettim. Bunu farklı bir şekilde adlandıramayız." diyen Lukaşenko, Rusya'dan tepkiler geldiğine dikkati çekti.

Lukaşenko, "Ruslar, neredeyse bu vatandaşları ülkeye bizim soktuğumuzu söylüyor. Kirli niyetlerini bir şekilde haklı çıkarmaları gerekiyor." ifadesini kullandı.

Konsey üyelerinden durumun netleştirilmesini isteyen Lukaşenko, "Eğer bunlar Rus vatandaşı ise ki sorgulamadan öyle olduğunu anlıyorum, Rusya'nın ilgili kurumlarına durumla ilgili açıklama yapmaları için acilen başvurmak gerekiyor." dedi.

Lukaşenko, "Suçlu değillerse iyi. Bize yakın ülkeyi itibarsızlaştırmak gibi hedeflerimiz yok." diye konuştu.AA

belaruswagner33askeryakaladı