Önce İnsan Sonra Haber

Biden'in öncelikli dostları: Kanada ve İngiltere

Johnson, Joe Biden'ı göreve başladığı için tebrik etti ve iki lider iki ülke arasındaki ittifakı 'derinleştirme' konusunda mutabık kaldı.

Dünya 24 Ocak 2021 Pazar / 1 ay önce
Biden'in öncelikli dostları: Kanada ve İngiltere

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

Biden ve Johnson, Biden'in göreve başlamasının ardından ilk telefon görüşmelerini dün gerçekleştirdi. Biden Kanada Başbakanı'nın ardından ikinci görüşmesini İngiliz Başbakan ile yaptı.

İki liderin, Biden'in ikinci kez ABD Başkanı olarak göreve başlamasından sonra yaptıkları görüşmede, ABD-İngiltere arasındaki bağları derinleştirme konusunda anlaştı.

Ülkesi geçen yıl Avrupa Birliği'nden ayrılan İngiliz Başbakanı Johnson, Joe Biden'ı göreve başladığı için tebrik etti ve iki lider iki ülke arasındaki ittifakı 'derinleştirme' konusunda mutabık kaldı.

Kongre Binası, Trump taraftarları tarafından baskına uğradığında Boris Johnson durumu 'utanç verici' diye tanımlamıştı. Johnson,. iktidarın Demokrat Joe Biden'e, 'barışçıl ve düzenli' geçişinin sağlanması çağrısında bulunmuştu.Bu durum Johnson'un kankası Trump'a sırt çevirdiği yorumlarına neden olmuştu.

Joe Biden'in göreve başlamasından birkaç saat önce, Johnson kendisiyle 'yakın çalışmak için sabırsız' olduğunu belirterek, "Covid ve iklim değişikliği ile mücadele, savunma, güvenlik ve demokrasinin teşviki açısından hedeflerimiz aynı ve milletlerimiz beraber çalışacak" demişti.

bidenjohnsontelefon