Önce İnsan Sonra Haber

Kuzey Makedonya'ya Bulgaristan engeli

Todorov, uzlaşmazlıklar ve bölünmeler yaratmamak için farklı bir tarz izlenmesi gerektiğini savundu.

Dünya 19 Kasım 2020 Perşembe / 1 hafta önce
Kuzey Makedonya'ya Bulgaristan engeli

Ekleyen: Kozmiktürk

Kuzey Makedonya'nın, Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakereleri Yunanistan’dan sonra şimdi de Bulgaristan engeli ile karşılaştı.

Osmanlı İmparatorluğu’na karşı mücadelede hem Kuzey Makedonya hem de Bulgaristan’da “milli kahraman” olarak görülen Gotse Delçev’in hangi ülkenin tarihi kişiliği olduğu tartışması yüzünden Sofya, Brüksel’in Üsküp ile başlatacağı tam üyelik müzakerelerini engelleme tehdidinde bulunuyor.

AB’de geçen hafta büyükelçiler seviyesinde düzenlenen toplantıda Bulgaristan temsilcisi, Gotse Delçev’in ülkesinin tarihi kahramanı olduğunu ve Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’daki tarihi köklerinin kabul edilmemesi halinde Üsküp ile başlanacak tam üyelik müzakerelerini Sofya'nın veto edeceğini bildirdi.

İki ülke arasında kurulan akademik komisyon, tarihin iki tarafta da farklı yorumlanması yüzünde bu anlaşmazlığı bitirme konusunda bir türlü başarıya ulaşamadı.

Bu komitenin üyelerinden Petar Todorov, yaptığı açıklamada, tarihsel gerçeği tespit etme yaklaşımının, çalışmalarda sıkıntı yaratan bir yol olduğunu ifade ederek, bu nedenle farklı anlayışa sahip olunan tarihi anlamak konusunda uzlaşmazlıklar ve bölünmeler yaratmamak için farklı bir tarz izlenmesi gerektiğini savundu.

 Todorov, esas önemli olanın, mevcut sorunun üstesinden gelmek için konuya nasıl yaklaşılması ve nasıl çalışılması gerektiği bulmak olduğunu ifade etti.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ise yine Euronews’e yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın iki ülke orta tarihi ile ilgili endişelerini giderecek bir takım açıklamalar yapmaya hazır olduklarını belirterek, bununla birlikte kendi kaderini tayin hakkından ve insanların kendilerini ifade etme hakkından kaynaklanan kimlik özelliklerini tartışmaya açamayacaklarını ifade etti.

Yunanistan ile de sorun yaşanmıştı

Bulgaristan’dan önce Yunanistan, kendi sınırları içinde "Makedonya" isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle bu ülkenin isminin değiştirilmesini talep etmiş, aksi takdirde Üsküp’ün AB ve NATO üyeliğini veto etme tehdidinde bulunmuştu. Uzun müzakerelerin ardından Kuzey Makedonya ismi üzerinde mutabakat sağlanınca kriz aşılmıştı.

Kuzey MakedonyaABbulgaristan