Önce İnsan Sonra Haber

Putin'in adaşı: ABD için sadece kendi çıkarları vardır...

ABD’nin Türkiye’ye baskısının çıkmaz sokak olduğu ortada. Çünkü Türkiye, güçlü cumhurbaşkanına sahip bağımsız bir ülke.

Dünya 6 Nisan 2021 Salı / 2 hafta önce
Putin'in adaşı: ABD için sadece kendi çıkarları vardır...

Ekleyen: Kozmiktürk

ABD'nin Rusya'yla yürütülen askeri işbirliği nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulamasını değerlendiren Rus uzman Şapovalov, Washington için müttefiklerinin çıkarlarını hiçe saydığını ve sadece kendi çıkarlarını gözettiğini vurguladı.

ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve SBB Başkanı İsmail Demir'in de aralarında yer aldığı dört kurum yetkilisine uyguladığı yaptırımlar 7 Nisan'da yürürlüğe girecek.

Moskova Devlet Üniversitesi Tarih ve Politika Enstitüsü Başkan Yardımcısı Vladimir Şapovalov, yaptırımların yürürlüğe girmesi arifesinde Sputnik'e verdiği demeçte ABD'nin bu adımını yorumladı.

Washington'un eylemlerinin bir yandan tuhaf diğer yandan ise mantıklı olduğunu düşünen Şapovalov bu görüşünü şöyle açıkladı: "Bir taraftan tuhaf bir karar zira ABD, bir NATO müttefikine, farklı alanlarda sürekli işbirliği yaptığı bir ülkeye yaptırım uyguluyor. Yaptırımlar aslında ABD'nin kendi çıkarlarına darbe vuruyor. Diğer taraftan da bu durumda hiçbir tuhaflık yok, zira ABD için müttefiklerinin çıkarları yok, sadece kendi çıkarları vardır. ABD, hegemonya amaçlarına ulaşmak ve ekonomik çıkarlarını korumak için, ister Türkiye veya Almanya olsun, her ülkeye darbe vurmaya hazır olduğunu birçok kez gösterdi. Bu açıdan bakıldığında ABD'nin eylemleri mantıklı."

'ABD müttefiklerini Amerikan silahları alması gereken küçük partnerler olarak görüyor'

ABD'nin oldukça uzun bir süredir müttefiklerinin üçüncü ülkelerden silah almasına fiilen yasak getirdiğine dikkat çeken Şapovalov, "ABD, tüm müttefiklerini Amerikan silahları almak zorunda olan küçük partnerler olarak görüyor. Bu, ABD için dayanışmanın bir standart olmadığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.  

'Yaptırımlar Türkiye'nin ABD'ye sevgisini artırmayacak'

Rus uzman, söz konusu yaptırımların Türkiye'nin ABD'ye olan sevgisini artırmayacağını ve olumsuz etki yaratacağından emin olduğunu da vurguladı.

Rusya ile kurulan ilişkiler gerekçe gösterilmişti

ABD yönetimi, Savunma Sanayii Başkanlığı'na (SSB) 'Rusya ile kurulan ilişkileri' gerekçe göstererek yaptırım uygulamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptırımların gerekçesini, 'SSB'nin, Rusya hükümetinin savunma ve istihbarat kurumlarının parçası olan ya da bu kurumlar adına faaliyet gösteren bir şahısla kasti olarak önemli bir işlem gerçekleştirmesi' olarak açıklamıştı.

Geçen yılın aralık ayında Washington yönetimi, söz konusu kurum ve yetkililere Rusya'dan S-400 alımını gerekçe göstererek yaptırım uygulamıştı.

KOROTÇENKO'DAN AÇIKLAMA

ABD’nin Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırımları uygulamaya sokmasını değerlendiren Korotçenko, Washington’un Ankara’ya baskısının hiçbir sonuç vermeyeceğini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, selefinin Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı’na (SSB) yönelik politikasını sürdürmeye kararı verdi. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alması nedeniyle SSB ve kurumun dört yetkilisine karşı geçen yılın sonunda, ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırım uygulama kararı almıştı. 

'Türkiye, güçlü cumhurbaşkanına sahip bağımsız bir ülke'

Moskova merkezli Dünya Silah Ticareti Analiz Merkezi Direktörü, ‘Natsionalnaya Oborona’ dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Emekli Albay İgor Korotçenko, “ABD’nin Türkiye’ye baskısının çıkmaz sokak olduğu ortada. Çünkü Türkiye, güçlü cumhurbaşkanına sahip bağımsız bir ülke. Elbette, Recep Tayyip Erdoğan, kimseye onunla güçlü konumundan konuşmasına izin vermez. Çünkü bu, Türkiye’yi küçümseme girişimi ve uluslararası ilişkilerde kesinlikle kabul edilemez” ifadesini kullandı.

'Türkiye, Rusya’dan ikinci S-400 alayının satın alınmasıyla ilgili görüşmeleri sürdürüyor'

Türkiye’nin, askeri potansiyel olarak NATO’nun en güçlü ikinci ülkesi olduğunu, ABD’nin ardından ittifakın savaşa en hazırlıklı ve etkili ikinci üyesi olduğunu kaydeden uzman, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Bu yüzden ABD’nin, güya müttefiki olan bir ülkeye karşı böyle davranması kesinlikle kabul edilemez. Halihazırda Türkiye, Rusya’dan ikinci S-400 alayının satın alınmasıyla ilgili görüşmeleri sürdürüyor. Rus ve Türk yetkililerin açıklamalarına bakılırsa görüşmeler başarılı bir şekilde ilerliyor. ABD’nin bu görüşmeleri bozma ve Türkiye’yi, elindeki S-400’ü de iade ederek bu sistemden tamamen vazgeçirme çabaları mutlak başarısızlığa mahkum. Otorite sahibi, güçlü ve kendi kendine yeten Türkiye devleti, ABD dahil kimseye kendisiyle böyle bir tonda konuşmasına izin vermeyecek”.

Korotçenko, “ABD’nin uygulamaya koyduğu yaptırımlara gelince, bu yaptırımlar, Türkiye’nin ulusal hava savunmasını güçlendirme kararlığını etkilemeyecek, zira günümüzde hava savunması, her bir modern ülkenin egemenliğinin garantisi ve önemli bir parçası” diye ekledi.

rusyatürkiyekorotçenkoşapovalov