Önce İnsan Sonra Haber

Reisi: Afganistan’da çözüm yolu askeri değil...

Reisi, Afganistan’da ABD dahil yabancı güçlerin varlığının istikrar sağlamadığını ve sadec e tahribat ve savaş yarattığını söyledi.

Dünya 9 Eylül 2021 Perşembe / 3 hafta önce
Reisi: Afganistan’da çözüm yolu askeri değil...

Ekleyen: Kozmiktürk

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reiisi, Avrupa Konseyi Başkanı Şarl Mişel ile yaptığı telefon görüşmesinde, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) yapıcı olmayan tutumunun müzakere toluna halel getireceğini söyledi.

Reisi görüşmede İran’ın AB ve Avrupa ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmek istediğini belirterek, bunun devamı ve kalıcılığının karşılıklı saygı,ortak noktalar üzerinde durmak ve dış etkenlerin bu ilişkilerden uzak tutmaya bağlı olduğunu belirtti.

Bunun Avrupalıların fiili iradesi ve kendini tek yönlü politikalar uygulayan ABD gibi güçlere bağlı olmaması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Reisi,  Afganistan’da ABD dahil yabancı güçlerin varlığının istikrar sağlamadığını ve sadec e tahribat ve savaş yarattığını söyledi.

Afganistan’da 20 yıllık işgalin uyuşturucu üretimini kesmediği gibi 45 kat arttığını ifade eden Reisi, Afganistan’da çözüm yolunun askeri olmadığını söyledi.

Bugün yaklaşık 4 milyon Afgan göçmenin İran’da yaşadığını ifade eden Ayetullah Reisi, İran’ın Afganlı kardeşlerini evsahipliği yapmaya ve o ülkede istikrarın ve huzurun ve barışın sağlanması için müteahhit olduğunu söyledi.

Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) meselesine değinen Cumhurbaşkanı Reisi, İran’ın hiç bir zaman KOEP’I çiğnemediğini, ABD’nin KOEP’ten ayrıldığını ve çiğnediğini belirterek, Avrupalıların da KOEP’e bağlı kalmadıklarını söyledi.

İrna'nın aktardığına göre Mişel de AB’nin İran ile ilişkilerini geliştirmek istediğini belirterek, bu şekilde bölgede daha çok istikrarın sağlanacağını söyledi.

reisiiran