Önce İnsan Sonra Haber

Trump-Biden yarışında gündem aşı ve Çin

ABD Başkanı Donald Trump, köşe yazarı Gordon Chang’in kaleme aldığı, ‘Çin Biden’ı destekliyor gibi gözüküyor’ başlıklı yazısını paylaşarak, 'Tabi ki Biden’ı destekliyorlar. Ben olmasaydım Çin, ABD’yi ele geçirirdi' dedi.

Dünya 7 Eylül 2020 Pazartesi / 8 ay önce
Trump-Biden yarışında gündem aşı ve Çin

Ekleyen: Kozmiktürk

ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Corona virüsüne karşı aşı geliştirilmesi çalışmalarına değindi. “Yakında büyük bir sürpriz olabilir” dedi.

Başkan Trump ABD’de Çalışma Bayramı (Labor Day) gününde düzenlediği basın toplantısında, ABD yönetiminin Işık Hızı Ötesi Operasyonu adını verdiği aşı geliştirme projesiyle ilgili olarak, “Işık Hızı Ötesi Operasyon ile pandemiyi bitireceğiz. Her açıdan lider konumdayız. Yakında büyük bir sürpriz olabilir.’’ şeklinde konuştu.

ABD’de seçim yaklaşırken aşı çalışmalarının siyaset malzemesi yapıldığı yönünde eleştiriler ve endişeler dile getirilmişti. Başkan Trump ise basın toplantısında bu konuya ilişkin soruları yanıtlarken, “Ben aşının yıl sonunda çıkacağını söyledim. Belki ondan daha erken de çıkabilir dedim. Burada önemli olan hayat kurtarmak” dedi.

Trump ve Biden arasında aşı polemiği

ABD Başkanı Kasım ayında yapılacak seçimlerde Demokrat Parti’den rakibi olacak Joe Biden ve başkan yardımcısı adayı Kamala Harris’i hedef alarak “Aşı karşıtı söylemleri sebebiyle derhal özür dilemeliler. Söyledikleri şeyler ülkemiz için çok tehlikeli” ifadelerini kullandı.

Joe Biden, seçim öncesinde çıkması halinde aşı yaptırıp yaptırmayacağı yönündeki sorulara “Bilim adamlarının ne dediğini görmemiz lazım. Aşı konusunda tam bir şeffaflık isterim” yanıtını vermişti. Demokrat Parti’nin başkan yardımcısı adayı Kamala Harris de aşı konusunda sadece Trump’ın sözüne değil, kamu sağlığı uzmanlarına güveneceğini belirtmişti.

VOA'nın haberine göre Başkan Trump’ın basın toplantısı devam ettiği sırada basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Joe Biden ise “Yarın aşı çıksa hemen yaptırırım. Bana seçime bile mal olsa yaptırırım. Aşıya ihtiyacımız var ve hemen. Ne kadar hızlı çıkarabilirsek. Bilim adamlarına kulak vermemiz gerek” yanıtını verdi.

The Atlantic dergisinin iddiası

Başkan Trump’ın basın toplantısında The Atlantic dergisinin geçtiğimiz hafta ABD Başkanı’nın 2018’deki Fransa ziyareti sırasında Avrupa’da ölen Amerikan askerleri için “kaybedenler” ifadesini kullandığı iddiası ve buna yönelik tepkiler de gündeme geldi.

ABD Başkanı iddiaları bir kez daha yalanladı, haberin uydurma olduğunu savundu. 2016 yılındaki başkanlık seçimleri öncesinde Rusya’nın seçime müdahalesi ve hakkında azil soruşturması başlatılmasına yol açan kampanya ekibinin Rusya’yla işbirliği yaptığı iddialarına atıfta bulunarak “Tıpkı Rusya ile işbirliği iddiası ve tamamen uydurma kirli dosya gibi yalan bir haber” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, “Asker beni seviyor. Pentagon yönetimindeki üst düzey isimler beni sevmiyordur ama onlar savaşların devam etmesini istiyor. Bu sözleri kim söyleyebilir? Ancak bir hayvan söyleyebilir” ifadelerini kullandı.

The Atlantic dergisi ise geçtiğimiz hafta dört isimsiz kaynağa dayandırdıkları haberin arkasında olduklarını açıklamıştı.

Ekonomik yardım paketi görüşmeleri

Başkan Trump’a görüşmelerde bir türlü ilerlemenin sağlanamadığı ekonomik yardım paketi konusunda Demokrat Partili Kongre liderlerini neden Beyaz Saray’a davet edip görüşmediği soruldu.

Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato’daki Demokratlar’ın lideri Senatör Chuck Schumer’in ekonomik yardım paketi konusunda anlaşmak istemediğini ve bu yüzden de onlarla görüşmesine gerek olmadığını söyledi.

Navalny’nin durumu ve Rusya’ya yaptırım tartışması

Basın toplantısında, Almanya’da tedavi altına alınan Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalny’nin zehirlendiği iddiaları ve Rusya’ya karşı atılabilecek olası adımlar da gündeme geldi.

Trump’a “Almanya Başbakanı Merkel Rusya ile Kuzey Akımı-2 projesini iptal etme baskısı altında. Böyle bir adıma destek verir misiniz?” diye soruldu.

ABD Başkanı, “Elbette. Ben başından beri bunu söylüyorum. Trump gelene kadar kimsenin Kuzey Akımı diye bir şeyden haberi yoktu” dedi.

GORDON CHANG: ÇİN, TRUMP’IN HAYATINI ZORLAŞTIRIYOR

ABD Başkanı Donald Trump, köşe yazarı Gordon Chang’in kaleme aldığı, ‘Çin Biden’ı destekliyor gibi gözüküyor’ başlıklı yazısını paylaşarak, “Tabi ki Biden’ı destekliyorlar. Ben olmasaydım Çin, ABD’yi ele geçirirdi” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'li ünlü köşe yazarı Gordon Chang’in kaleme aldığı, ‘Çin Biden’ı destekliyor gibi gözüküyor’ yazısını paylaşarak, Demokrat Partili rakibi Joe Biden'a göndermede bulundu. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Trump, “Tabi ki Biden’ı destekliyorlar. Çin’den milyarlarca dolar aldım ve bu paraları çiftçilerimize ve ABD Hazine Bakanlığı’na aktardım. Biden ve Hunter olsaydı Çin ABD’yi ele geçirirdi” ifadelerini kullandı.

Çin üzerinde uzman olduğu ifade edilen köşe yazarı Gordon Chang, yayımladığı yazısında, “Sürekli Rusya’nın seçimlere müdahalesinden bahsediyoruz. Eminim ki Ruslar bir şekilde müdahale etmeye çalışıyorlardır. Ama Çin’in eylemleri, Moskova’yı da Tahran’ı da geride bırakıyor. Çin’in botlarına ve aktivitelerine baktığımızda Joe Biden’ı destekliyor gibi gözüküyorlar ve Trump’ın hayatını zorlaştırıyorlar. Ayrıca protestoların şiddetlenmesi için çalışıyorlar. Sanırım Pekin yönetimi Demokratik Parti adayına oy verecek” ifadelerine yer verdi.DHA

AÇIK TARTIŞMAYI TRUMP KAZANIR

ABD'de gözler, Trump ile Biden arasında yapılacak münazaralara çevrildi.

USA Today Gazetesi ile Suffolk Üniversitesinin ortaklaşa yaptığı ankette, Trump ile Biden arasında yapılacak münazaralara ilişkin kamuoyunun nabzı tutuldu.

Ankete katılan kayıtlı seçmenlerin yüzde 47’si Trump’ın, yüzde 41’i ise Biden’ın daha başarılı olacağını düşündüğünü söyledi.

Geri kalanı ise kararsız ve bağımsız adaylar seçeneğini tercih etti.

Katılımcıların arasındaki bağımsız seçmenlerin de yüzde 47’si Trump’ın münazaralarda daha başarılı olacağını düşündüklerini belirtirken, yüzde 37’si ise Biden’ın başarılı olacağını düşündüklerini ifade etti.

Katılımcıların yüzde 33’ü, ülkedeki siyasi olayların kendilerinde Kasım'daki seçimlerinde Trump’a destek vermeleri konusunda fikir uyandırdığını ifade etti.

İlk münazara 29 Eylül’de Clevland kentinde Fox News televizyonunun ev sahipliğinde yapılacak.

İkinci münazara 15 Ekim’de CSPAN televizyonunun ev sahipliğinde Miami’de, üçüncü münazara ise 22 Ekim’de Washington Post’un ev sahipliğinde Nashville’de gerçekleştirilecek.

3 Kasım salı günü ise ABD’de başkanlık seçimi yapılacak.AA

trumpbidenaşıseçimçin