Önce İnsan Sonra Haber

Çiftçinin 30 gram altını buhar oldu gitti!

2002’de 1 ton buğday satınca çiftçi ne kadar altın alıyordu? Yanıt, 33 gram altın alıyordu.

Ekonomi 26 Kasım 2020 Perşembe / 2 ay önce
Çiftçinin 30 gram altını buhar oldu gitti!

Ekleyen: Kozmiktürk

Kozmiktürk-Haber Merkezi

2020 yılında TMO nun alım fiyatlarına göz atarsak:

Buğday alım fiyatını yüzde 22 oranında artırarak 1.650 TL’ye, makarnalık buğday fiyatını yüzde 24 oranında artırarak 1.800TL’ye, arpa fiyatını yüzde 16 artırarak 1.275 TL’ye, mısır fiyatını yüzde 16 civarında artırarak 1.325 TL’ye ulaştırmış Burada şunun altını çizmekte yarar var: Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanmış olan bu fiyatlar, açıklandığı tarihte yurt dışı piyasalarda bu ürünlerin yani ekmeklik ve makarnalık buğday ve arpa fiyatları 22 dolarken 30 dolar civarında, daha yüksek olarak açıklanmıştır. Bunun dışında, Osmancık çeşidi çeltik fiyatı yüzde 18 artırılarak 3.600 TL’ye ki çeltik fiyatının 3.600 TL olarak açıklandığı gün piyasa fiyatı da 3.600 TL olarak gerçekleşmişti.

Kırmızı mercimekte de 2.500 lira olan bir önceki alım fiyatı seviyesi yüzde 40 oranında artırılarak 3.500 TL/tona ulaştı.

Ama…

Çok acı bir şey, Türkiye mercimeğin ana vatanıydı. Şimdi Kanada'ya biz verdik tohumu, Kanada'dan mercimek alıyoruz. Düşündürücü olan şu: Türkiye'nin kaliteli mercimeğini yurt dışına satıyoruz, ithal, Türk mercimeğinden daha düşük olanı Türkiye iç pazarına veriyoruz. Bizim insanımız daha kaliteli mercimeği yemeyi hak etmiyor mu? Para kazanacağız diye kendi ülkemizin kaliteli mercimeğini yurt dışına satma anlayışı nasıl bir yaklaşım? Yani para için kendi insanımıza ikinci sınıf mercimek kalitesini sunmayı doğrusu anlamak zor.

Kuru fasulyede çok ciddi bir üretim artışı oldu. Altını çizmekte yarar var, 278 bin tonla bir önceki seneye göre yüzde 23,5’luk kuru fasulye üretimi arttı.

Özel ürünler var. Bunlar fındık, kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı. Bu ürünlerin özel ürünler olarak anlamlandırmanın sebebi şud: Bu ürünler sadece üreticinin hakkı olan ürünler değil, ülkemize çok değerli ihracat katkısı sağlaması sebebiyle ülkemizin de çok yararlandığı ürünlerdir. Dolayısıyla, Toprak Mahsulleri Ofisinin bu ürünlere olan ilgisi ve görevlendirilmesi bu anlamda, üretici kadar ülke menfaatine de katkı sağlıyor. TMO’nun alım kampanyası dolayısıyla. 2,330 milyar dolar gibi tarihî bir ihracat rekoru gerçekleşti. Bu da artı 300 milyon dolarlık bir ihracat fazlasını getirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, TMO'nun görev aldığı ürün sayısının 17'ye ulaştığını, fındık, kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı gibi özel ürünlerin de kurumun görev alanına girdiğini söyledi.

Bu ürünlerle ilgili öncelikli görevlerinin alım politikalarını oluşturarak ürün fiyatının üretici aleyhine düşmesini engellemek olduğunu bildiren Güldal, alım fiyatlarını, üreticinin maliyetleri, ekonomik göstergeler, üretim miktarı, önceki yılların alım fiyatları ve dünya fiyatları gibi çok sayıda faktörü dikkate alınarak belirlediklerini anlattı.

Güldal, alım fiyatlarını hasat döneminden önce açıklayarak, üretici aleyhine oluşabilecek fiyat dalgalanmalarının da önüne geçtiklerini belirtti.

Lakin altın hesabına vurursak…

2002’de 1 ton buğday satınca çiftçi ne kadar altın alıyordu? Yanıt, 33 gram altın alıyordu. Şimdi 1 ton buğday sattığı zaman çiftçi 3 gram altın alıyor, aradaki 30 gram altın ortadan buharlaştı, çiftçinin geliri bu derece kayboldu.

Teknolojik olarak da yeterli destek sağlanmıyor. Çok acı bir şey. Cumhuriyetin ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk, süne zararlısını toplayana ücret veriyordu, bunu bu şekilde engellemeye çalışıyordu. Demokrat Parti döneminde uçaklarla süne mücadelesi yapılıyordu. 2006 yılında son uçak kalktı, süne için çiftçiye iki yıl ilaç bedeli verildi, şu an süne zararlısı için dahi çiftçi ilacı parayla almak durumunda kalıyor.

Son olarak...

TMO taşınmazları ve arsalarının satışına son verilsin...

çiftçialtınmercimektmokurufasulye