Önce İnsan Sonra Haber

Esnaf kuruluşu ATO'dan esnafa baraj...

ATO’nun yıllık aidatları 2 dönemde 170’er TL olarak ödeniyor. Borçlu tacirler, borçlarını yapılandırma kapsamında peşin ya da 6 taksitte ödüyor.

Ekonomi 18 Şubat 2021 Perşembe / 3 hafta önce
Esnaf kuruluşu ATO'dan esnafa baraj...

Ekleyen: Kozmiktürk

Pandemi nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan Ankaralı esnaf bir de ticaret odası üyelik aidatı ve borcu nedeniyle üyeliğinin askıya alınması sorunuyla boğuşuyor.

Ankara Ticaret Odası (ATO) üyelerinin borcunu silmek yerine 6 taksitte yapılandırmaya gittiği için, bu 6 ay içerisinde esnaf belge almak istediğinde internette ücretsiz alamıyor, ATO’ya giderek düşük de olsa bir bedel ödeyerek belgeyi elden teslim alması gerekiyor. ATO Genel Sekreteri Gökhan Özdemir ise yasa gereği aidat borcu olan esnafın üyeliğinin askıya alındığı için bu işlemin yapıldığını söyledi.

Yaklaşık bir yıldır pandemi koşulları nedeniyle Türkiye’de esnaf çok büyük maddi ve idari güçlükler yaşıyor. Şikayetleri dinlendiğinde esnaf, birçok yetersizliğin yanında kendi meslek örgütlerinden yeterince destek görememekten de yakınıyor.

Pandemi nedeniyle binlerce esnaf ATO aidatını da yatıramadığı için burada da borçlu konumuna düştü.  ATO üyesi esnaf da geçen yılın sonunda yapılan düzenleme ile borçlarını yapılandırma olanağına kavuştu. Ancak aidat borcunu yapılandırarak 6 taksitte ödeyen üyeler, borçları tamamlanana kadar ATO’nun e-belge hizmetinden faydalanamıyor. ATO, bu uygulamanın yasadan kaynaklandığını, yapılandırmış olsa da borçlu konumundaki üye esnafın bizzat ATO’ya gelerek düşük de olsa ücretini ödeyerek belgeyi elden teslim alması gerekiyor.

ATO, pandemi dolayısıyla kapalı kalmak zorunda kalan ya da işleri azalan üyelerinin aidat borçlarını Resmi Gazete'nin 17 Kasım 2020 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren “7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kapsamında yapılandıracağını açıkladı.

BORCUN VARSA EVRAK YOK

Ancak üyeler, işlemleri için gereken evrakı ATO’dan istediğinde ATO gerekli evrakların üyenin aidat borcu nedeniyle verilemeyeceğini söylüyor. ATO’nun yıllık aidatları 2 dönemde 170’er TL olarak ödeniyor. Borçlu tacirler, borçlarını yapılandırma kapsamında peşin ya da 6 taksitte ödüyor. Ancak borçlarını taksitle ödeyen üyeler bu 6 ay içerisinde ATO’nun belge hizmetlerinden faydalanamadığı için mağdur olduklarını söylüyor.

ATO: YASA GEREĞİ ÜYELİĞİ ASKIYA ALIYORUZ!

ATO Genel Sekreteri Gökhan Özdemir, aidat borcu yapılandırma düzenlemesinin hem kendilerinin aidat tahsil etmesini kolaylaştırdığı hem de üyelerin yapılandırmaya kaçırmadan borçlarından kurtaracağı için işlemleri kolaylaştırdıklarını; SMS ve E-mail yoluyla üyelerini sürekli bilgilendirdiklerini kaydetti. Aidat borcu olan üyelerin üyeliklerinin yasa gereği askıya alındığını kaydeden Özdemir, esnafın yakınmasına karşı şunları söyledi:

 “Meclis kararımıza istinaden biz üyelerimize ücretsiz belge hizmeti veriyoruz. Burada amacımız hem insanlar pandemi koşullarında ATO’ya gelmesinler hem interneti kullanma alışkanlıkları oluşsun. Odaya geldikleri zaman ise 5 lira veya 10 lira ücret ödüyorlar. Mesela faaliyet belgesi 10 TL’dir bizde, internette ise bedava. Askıdaki üyelerimize, 5174 sayılı TOBB Kanunu’na göre internet üzerinden hizmet veremiyoruz. Borçlarını tam olarak yatırmadıkları için üyelikleri askıdan inemiyor. Bizim kanunumuz (5174 sayılı Kanun) askıya alınan üyeler meslek grubu listelerinden silinir hükmü vardır. Dolayısıyla bir meslek grupları yok. Yoksa bizim ticaret odasına geldiklerinde faal üyeler nasıl ücret karşılığı alabiliyorsa onlar da alabiliyorlar. Borcu var diye de biz insanların işlerine, ticaretine engel olamayız. Bu anayasal bir suç olur. Herkese belgesini veririz, ama meslek grubundan silinmeleri nedeniyle internet üzerinden bunlara hizmet veremiyoruz.”

Öte yandan, ATO’dan yapılan açıklamaya göre 31 Ocak 2021 olan son başvuru ve 28 Şubat 2021 olan ilk taksit ödeme tarihleri 1 ay uzatıldı.(Ankahaber)

atoesnafborçevrak