Önce İnsan Sonra Haber

Kızılderili Kabile Şefi, Jeep'e savaş açtı

Hoskin ise, Oklahoma merkezli kabile Tahlequah'ı onurlandırmanın en iyi yolunun, tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmek olduğunu söyledi. 

Ekonomi 23 Şubat 2021 Salı / 7 gün önce
Kızılderili Kabile Şefi, Jeep'e savaş açtı

Ekleyen: Kozmiktürk

Oklahoma merkezli kabile şefi, Jeep'in Cherokee ve Grand Cherokee SUV'larında Cherokee Nation'ın adını kullanmayı bırakma zamanının geldiğini söyledi.

Şef Chuck Hoskin Jr., şirketlerin ve spor takımlarının Yerli Amerikan isimlerini, resimlerini ve maskotlarını takma ad olarak veya ürünlerinde kullanmayı bırakmaları gerektiğine inandığını söyledi. Hoskin, "Bunun iyi niyetli bir yerden geldiğine eminim, ancak ismimizin bir arabanın yanına yapıştırılması bizi onurlandırmaz" dedi.

Jeep'in ana şirketi olan Amsterdam merkezli Stellantis'in sözcüsü Kristin Starnes yaptığı açıklamada, aracın adının dikkatle seçildiğini ve "Yerli Amerikan halkını soylulukları, cesaretleri ve gururları nedeniyle onurlandırmak ve kutlamak için yıllar içinde beslendiğini" söyledi. Sözcü, Şirketin araçları yeniden adlandırmayı düşünüp düşünmediğini belirtmedi ve bu bilgiyi isteyen bir e-postayı yanıtlamadı.

Hoskin ise, Oklahoma merkezli kabile Tahlequah'ı onurlandırmanın en iyi yolunun, tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmek olduğunu söyledi. Hoskin, "Bizi onurlandırmanın en iyi yolu, egemen hükümetimiz, bu ülkedeki rolümüz, tarihimiz, kültürümüz ve dilimiz hakkında bilgi edinmek ve kültürel uygunluk konusunda federal olarak tanınan kabilelerle anlamlı bir diyalog kurmaktır." dedi.

Özellikle sporda Kızılderili isimlerinin ve resimlerinin kullanımı konusu ulusal bir hesaplaşmaya döndü. Yıllarca süren direnişin ve kurumsal sponsorların baskısı altında kalan NFL'nin Washington, DC franchise'ı geçen yıl "Redskins" takma adını ve Hint baş logosunu bıraktığını ve kalıcı bir yedek seçilene kadar Washington Futbol Takımı adıyla devam edeceğini duyurdu. Major League Baseball'dan Cleveland Indians da geçen yıl adını değiştireceğini duyurdu.

kızılderililerjeepisimtepki