Önce İnsan Sonra Haber

İkizdere dünya mirasıdır, katletmeyin...

Biz marjinal değiliz, köylüyüz; taş ocağı istemiyoruz.

Gündem 9 Mayıs 2021 Pazar / 1 ay önce
İkizdere dünya mirasıdır, katletmeyin...

Ekleyen: Kozmiktürk

Rize'nin İkizdere ilçesindeki İskencedere Vadisi'nde açılmak istenen taş ocağına karşı mücadele sürüyor. Sabah saatlerinde bölgeye gelen yurttaşlar, demir bir kapıyla karşılaştı. Çalışmaların yapıldığı alana girişlerin yasak olduğunu aktaran bir yurttaş, "Her gün yeni bir olayla karşılaşıyoruz" dedi. 

Rize İyidere Lojistik Liman İnşaatı'nda kullanılmak üzere İkizdere'de biyoçeşitlilik açısından zengin İskencedere Vadisi'nde açılmak istenen taş ocağına karşı yurttaşlar, aylardır mücadele veriyor. Bölgede iş makinelerinin koparttığı taşlar dereyi kapatırken, yurttaşların şelalenin zarar görmemesi için direniyor.

Doğa nöbetindeki yurttaşlar, bugün vadiye girmek istediklerinde demir bir kapı ile karşılaştılar. Şirket, çalışmaların yapıldığı alanın girişine, demirden bir kapı inşa etti. İkizdereli bir yurttaş, her gün yeni bir olayla karşılaştıklarını belirterek, "Demir kapıyı yapmışlar. Kesinlikle içeriye girmek yasak" dedi. 

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, bugün İskencedere'yi, doğalarını savunmak için nöbetteki yurttaşları ziyaret etti. Demir kapıdan içeriye giren Zeybek, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ve İkizdereli yurttaşlarla, jandarma eşliğinde alanda inceleme yaptı. Askerlerle İkizdereliler'in karşı karşıya gelememesi gerektiğini ifade eden Zeybek, "Bizim işimiz bunlarla, bu işi yapanlarla. Esasında bu, hükümetle iş birliği, oligarşik yapıyla bizim işimiz. Sıkıntımız burada zaten. Bu oligarşik yapı sürdüğü sürece, Türkiye’de bunlar devam eder" diye konuştu. 

Zeybek, alanda çalışan iş makinesini üstüne çıkarak durdurmaya çalıştı. 

BAKAN MISIN YOKSA CENGİZ'İN CEOSU MU?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Rize'nin İkizdere ilçesinde taş ocaklarının Cengiz İnşaat'a ihalesiz verildiği iddialarının yanıtsız bırakıldığını belirterek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na, "Cengiz İnşaat'a kendi CEO'larının dahi bu kadar hizmeti olmamıştır. Sayın Bakan, sen Cengiz İnşaat'ın CEO'su musun yoksa devletin bakanı mı?" diye seslendi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, İskencedere Vadisi'nde açılmak istenen taş ocaklarının ihalesiz olarak, Mehmet Cengiz'in sahibi olduğu Cengiz İnşaat'a verildiğine ilişkin iddiaya Bakan Karaismailoğlu'nun henüz bir yanıt vermediğini anımsattı.

Karaismailoğlu'nun TRT'de katıldığı bir programdaki sözleri üzerine açıklama yapan Öztunç, “Kurmaca bir programla İkizdere ile ilgili algı oluşturmaya çalışıyor. Onu da beceremiyor, yanlış bilgiler veriyor. İkizdere'deki taş ocaklarında, işletmesi süresini 2 yıl diyor, açsın proje tanıtım dosyalarına baksın. Cevizlik taş ocağı için öngörülen süre yaklaşık 3 yıl. Kapasite artış talebi reddedilmeseydi, bu süre 4,5 yıl olacaktı. Cengiz adına başvuru yaptığı Gürdere taş ocağının işletme süresi ise 5 yıl” değerlendirmesini yaptı.

"ÇED RAPORUNA GÖRE YENİ OCAK AÇILAMAYACAKTI"

CHP'li Öztunç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın İkizdere'de taş ocağı işletmesinin hukuken mümkün olmadığının altını çizerek, "Çünkü, İyidere Lojistik planlarının ÇED raporunda açıkça, yeni bir taş ocağı işletmesi kurmayacaklarını, mevcuttaki ocaklardan taş alacaklarını yazmışlardır. Şimdi de 'en uygun taşlar burada vardı' diyorlar. Bu uygunluğu, İyidere’nin ÇED raporu sunulmadan önce tespit etmeleri gerekirdi. Devletin bir kurumu, başka kurumunu açıkça aldatıyor. Bu bir suçtur. Resmi evrak sahteciliği yapıyorlar. Bu sayede, İyidere Lojistik Limanı'nın toplamda ne kadar çevresel zarara yol açacağını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gizliyorlar" sözleriyle eleştirdi.

Cengiz İnşaat tarafından projelendirilen Rize İyidere Lojistik Liman İnşaatı ile İkizdere'deki taş ocağı projelerinin bir ve bağlantılı projeler olduğunu söyleyen Öztunç, "Yönetmelik bu durumda tek ÇED başvurusunu zorunlu tutmuş. Ama, Bakanlık ve Cengiz İnşaat ortaklığı, liman projesi ile taş ocağı projeleri için, birbirinden ayrı projelermiş gibi ayrı ayrı başvurular yapmış. Hiçbir başvuru dosyasında, diğer projelerle ilgili bilgi yok" dedi.

Projeler için yapılan üç başvurunun iptal edilmesi ve tek bir çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci işletilmesi gerektiğini vurgulayan Öztunç, "Nasıl ki dün akşam Bakan Karaismailoğlu, İkizdere’yi sorduklarında, İyidere’deki limanı övüyorsa; ÇED raporunda da her üç projeyi aynı anda anlatması gerekirdi" dedi.

"SESSİZ KALARAK İDDİALARI SAVUŞTURMAYA ÇALIŞIYOR"

Öztunç, Bakanlığın, Cengiz İnşaat adına başvuru yaptığı iddialarına ilişkin hem Cengiz İnşaat'tan hem de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan herhangi bir yanıt verilmediğini belirterek şöyle devam etti:

"Sessiz kalarak iddiaları savuşturmaya çalışıyorlar ama bu halk bunu yutmaz. Bakan, açık bir şekilde Cengiz İnşaat adına proje başvurular yapıyor, devletin kurumlarını aldatıyor. Her şey belgesiyle ortada. Bakan, yeni ağaç dikme sözünü, keseceği ağaçlar yerine değil de, verdiği her on yalan bilgi üzerinden verse, kuraklık riskimiz ortadan kalkar.

Cengiz İnşaat'a kendi CEO'larının dahi bu kadar hizmeti olmamıştır. Kimse kimse adına bu derece mevkisini de tehlikeye atacak derecede suç işlemez. Burada Bakan’a sormak istiyoruz, Sayın Bakan, sen Cengiz İnsaat'ın CEO'su musun yoksa devletin bakanı mı?"

MARJİNAL DEĞİLİZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, Rize İkizdere’deki taş ocağı direnişine ilişkin “marjinal gruplar” açıklamasına köylüler, toplu olarak “Biz marjinal değiliz, köylüyüz; taş ocağı istemiyoruz” karşılığını verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, İkizdere’deki doğa direnişi ile ilgili “Bölge halkıyla istişare içindeyiz, ikna olmuş vaziyetteler. Ama burada marjinal gruplar, dışardan gelenler buradaki gelişmeleri kaşıyorlar, karıştırıyorlar” yönündeki açıklamasına İkizderelilerin tepkisi sürüyor.

Gürdere köylüleri, toplu olarak kamera karşısına geçti ve Bakan Karaismailoğlu’na karşılık verdi. Köylüler, sırayla şunları söyledi:

"Biz marjinal değiliz.

Ben Gürdere köylüsüyüm taş ocağı istemiyorum.

Vadime dokunmayın.

Ben de taş ocağına ‘Hayır’ diyorum.

Sularımızı kesmeyin.

Yaşam alanlarımıza dokunmayın.

Vadimizi yok etmeyin.

Bu güzel ormanımızı mahvetmeyin.

Doğa ananın yabancısı yoktur.

Taş ocağı istemiyoruz.

Taş ocağına hayır.

Doğa talanına hayır.

Ağaçlarımızı katletmeyin.

Yaşamı seviyoruz.

Nefes almak istiyoruz

Çaylıklarımıza dokunmayın.

Doğayı seviyoruz.

Arıları yok etmeyin.

İkizdere dünya mirasıdır.

Balığıma dokunma.

Suyuma dokunma.

Taş ocağı istemiyoruz.

Bakan, bütün marjinal grup burada."

(Ankahaber)

ikizderedoğatepkiler