Önce İnsan Sonra Haber

İktidarın gücü hukukun üstündeyim diyor

Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Gündem 15 Ekim 2020 Perşembe / 1 hafta önce
İktidarın gücü hukukun üstündeyim diyor

Ekleyen: Kozmiktürk

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Anayasa Mahkemesi tartışmalarıyla ilgili iktidara tepki gösterdi. Karamollaoğlu, "Bir yerel mahkeme ben, AYM'nin aldığı kararı uygulamam diyor. Asıl bu, bir ihtilal göstergesidir." dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Ekonomiye yönelik eleştirilerde bulunan Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, "Ekonomide işler böyle devam ederse Türkiye, Venezuela'ya dönecek gibi duruyor. Bu millete elinizdekilerle yetinin diyen, bir eli yağda bir eli bağda olan iktidara sesleniyorum bir ay asgari zamanında geçinin, bakalım yetinebiliyor musunuz?" diye sordu.

Anayasa Mahkemesi tartışmalarıyla ilgili de konuşan Karamollaoğlu, AK Parti iktidarına tepki göstererek, "Bugün Türkiye’de adaletin ışığı sönüyor. Bir AYM üyesinin attığı tweet, gündemi alt üst etti. AYM, nasıl olur da imada bulunabilir diye yaygara kopartıldı. Bakınız iktidar, bir açıklamayı, bir imayı bırakın, bizzat Anayasa hükmünü hiçe sayıyor. AYM, bir karar veriyor, yerel bir mahkeme ben buna uymam diyor. Darbe demek hukukun rafa kaldırılması, elinde gücü olanların iktidar olması, gücün hukuka üstün gelmesi demektir. Bugün iktidarın gücü hukukun üstündeyim diyor, işte darbe tam olarak budur. Bugün ülkemiz için yapılacak tek şey hukuka geri dönmek, adaleti tesis etmek, keyfi uygulamalardan vazgeçmektir. Ben devletim, ben kanunum, istediğimi yaparım mantığını rafa kaldırmaktır." ifadelerini kullandı.

Milli Gazete'nin aktardığına göre Karamollaoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Yüz yüze eğitim-öğretim dönemine başlayan öğrencilerimize ve onların fedakâr öğretmenlerine başarılar diliyorum. Uzaktan eğitim sürecinde, gerekli teknolojik alet ve internete erişimi olmadığı için eğitimi aksayan öğrencilerimizin eksikliklerinin en kısa zamanda telafi edilmesini temenni ediyorum. İktidar, her yere para buluyor ama tableti, televizyonu ve interneti olmayan evlere gelince bulamıyor.

Sayın Cumhurbaşkanı, ABD'de 2004 yılında bir soru üzerine Kıbrıs'tan belli bir oranda toprağı verebiliriz demişti. Bugün çıkıp bu düşüncem yanlıştı demesi gerekir. Biz, dış politikada sınıfta kaldık. Neredeyse dün söylediğimiz her şeyi inkar eder hale geldik.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Anayasa Mahkemesi